تماشاپلاست تولیدکننده نایلون گلخانه ای، نایلون کشاورزی و نایلون شیرینگ محصولات →

وبلاگ و اخبار

تاریخچه مالچ پلاستیکی

وبلاگ و اخبار

تاریخچه:

یکی از اجزاء مهم plasticulture مالچ پلاستیکی است که به صورت تجاری در روی گیاهان از اوایل سال ۱۹۶۰ استفاده شده و کاربردش هنوز هم در سرتاسر جهان رو به افزایش است. اصطلاح مالچ از کلمه انگلیسی mulch منشاء گرفته که در اصل به معنی پوشش است. در حقیقت می توان مالچ و مالچ پاشی را روشی برای ایجاد پوششی در سطح خاک قلمداد نمود که با اهداف و دیدگاههای متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از انواع مالچ ها و مالچ پاشی در زراعت، باغبانی، حفاظت خاک و تثبیت ماسه های روان و توسعه فضای سبز در سالهای اخیر گسترش فراوانی یافته است. مالچ یکی از عملیات قدیمی است که توسط باغبانان به مدت طولانی است که برای کنترل علف هرز و حفظ رطوبت پیرامون میوه، سبزی و گل گیاهان استفاده می شود. به طور سنتی، فقط از علوفه، علف چیده شده، برگها و دیگر مواد که به آسانی تجزیه می شوند برای این کار استفاده می شوند.

مالچ پلاستیکی سیاه یا شفاف (پلی اتیلن) برای تولید گیاهان در میانه های سال ۱۹۶۰ در  آمریکا استفاده شد. در ۱۰ سال گذشته بهرحال، ابداعات جدید در تکنولوژی ساختن پلاستیک نتایجی در محصول و محصولات پلاستیک جدید برای کشاورزان داشته است، مانند مالچ های قابل تجزیه توسط نور، مالچ سفید، سیاه و مالچ های رنگی متفاوت.

کشاورزان آمریکا از ۲۰۰ میلیون پوند مالچ پلاستیکی در سال استفاده می کنند. مالچ های پلاستیکی برای به دست آوردن عملکرد بیشتر و زودرس تر گیاهان در حال افزایش است. مخصوصا برای گونه های گرمادوست مانند فلفل، ذرت، گوجه فرنگی و گیاهان پیچک دار.

مالچ های پلاستیکی

مالچ های پلاستیکی مقدار زیادی فوائد مثبت را برای مصرف کننده آماده می کند و همچنین عملکرد و زودرسی محصولات را افزایش می دهد. محصولاتی با کیفیت بالا، افزایش مدیریت حشرات و علف های هرز را کنترل می کند و همراه با اجزاء دیگری مانند آبیاری قطره ای بیشترین کارائی را به دست می آورد.

اگر چه سبزیجات مختلفی می توانند همراه مالچ رشد کنند اما استفاده از مالچ پلاستیکی به طور موفقیت آمیز در خربزه، گوجه فرنگی، فلفل، خیار، کدو، بادمجان، هندوانه و بامیه انجام شده و بیشترین واکنش معنی دار را داشته است. این محصولات برای پوشش تونل های کم ارتفاع و محصولات جالیزی و همچنین پاکسازی و ضدعفونی کننده خاک استفاده می شود.

نایلونهای عریض مورد استفاده در زمینهای کشاورزی، پوششهای گلخانه ای:

گروبگ و کیسه رشد هیدروپونیک (داخل مشکی، بیرون سفید).

ترکیبات زیر را به نایلون اظافه میشود:

(Anti UV) ضد اشعه ماورای بنفش خورشید، جهت افزایش مقاومت و ماندگاری نایلون در برابر نور خورشید.

(IR Absorber) جاذب اشعه مادون قرمز خورشید، جهت جلوگیری از کاهش دمای گلخانه در طول شب.

(Anti-Static) ضد الکتریسیته ساکن، جهت کاهش جذب گرد و غبار بر روی نایلون.

(Anti-Fog) ضد بخار و مه گرفتگی، جهت جلوگیری از تشکیل بخار آب بر سطح نایلون و افزایش کیفیت و کمیت محصول و جلوگیری از رشد میکروارگانیسمها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *