تماشاپلاست تولیدکننده نایلون گلخانه ای، نایلون کشاورزی و نایلون شیرینگ محصولات →

وبلاگ و اخبار

تفاوت پلی اتیلن سبک و سنگین

وبلاگ و اخبار

گرانول پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین ترموپلاست ها در جهان است. می توان آن را در همه چیز از کیسه های مواد غذایی گرفته تا اسباب بازی های کودکان و حتی بطری های شامپو یافت. بر اساس ساختار مولکولی پلی اتیلن، می توان آن را به چندین زیر شاخه طبقه بندی کرد، که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی را نشان می دهد که آن را برای استفاده در برنامه های خاص مناسب می کند. رایج ترین انواع پلی اتیلن عبارتند از:

پلی اتیلن سبک چیست؟

پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE): این پلاستیک شفاف یا رنگی شده دارای قابلیت های انعطاف پذیری، مقاومت شیمیایی و ضد آب است. در ساخت طیف وسیعی از محصولات از جمله کیسه ها و بسته بندی مواد غذایی، بسته بندی و فیلم پلاستیکی، مواد بسته بندی انعطاف پذیر و قطعات قالب تزریق استفاده می شود.

پلی اتیلن سبک، مقاومت کششی پایین و همچنین نیروی بین مولکولی پایین و ضعیف تری را دارد. پلی اتیلن سبک، زنجیر شاخه داری را به همراه دنبال دارد. پس به همین خاطر پیوند خوبی را با یکدیگر نمی توانند برقرار کنند. یکی از ویژگی های مهم پلی اتیلن سبک، توانایی تجزیه از طریق میکرو ارگانی ها و همچنین دارای قابلیت انعطاف پذیری بالا نیز می باشد. تولید پلی اتیلن سبک به روش پلیمریزاسیون رادیکالی می باشد.

LDPE به میزان HDPE بازیافت نمی شود و عمده ترین محصولات بازیافت شده از آن فیلم های پوشش دهنده است. LDPE بازیافت شده به صورت گرانول درآمده و به محصولات پلاستیکی دیگر افزوده می شوند. مشکل عمده ی بازیافت LDPE رفع افزودنی هاست که فرآیندهای جدید بازیافت با آن کار آمده اند.

پلی اتیلن سنگین چیست؟

پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE). مقاومت و دوام بیشتری نسبت به LDPE ارائه می دهد. این ماده در تنوع شفاف تا غیرشفاف موجود است و مقاومت شیمیایی بسیار خوبی را از خود نشان می دهد. محصولات ساخته شده از HDPE شامل ظروف بسته بندی سفت و سخت، اسباب بازی ها، مبلمان و سازه های فضای باز، تجهیزات آشپزخانه و لوله های لوله کشی است.

پلی اتیلن سنگین به صورت اولیه یکدست، خالص و لیکن غیرشفاف است، رنگی نبوده و در صورت لزوم به آنها رنگدانه اضافه می شود. این مواد در رنگ های سفید، قرمز، آبی، زرد، سبز، مشکی و حتی گاهی به رنگ مواد خام خود استفاده می شوند. عایق الکتریسیته بوده و در برابر حرارت مستقیم از بین می روند.

HDPE به طور کلی به وسیله گرانول سازی و تولید چیپس بازیافت می شود. مواد آلوده کننده آن با شستن از بین می روند سپس چیپس های آن از پلاستیک های دیگر از طریق مخزن شناوری جدا می شوند. به دلیل قیمت بالا  HDPE های رنگی معمولا جدا می شوند و محصولات بازیافتی به دست آمده از آن نیز کمی رنگی هستند .

کاربرد پلی اتیلن در صنعت تزریق پلاستیک:

ترکیب‌پذیری دارویی شیمیایی پایین این ماده موجب می‌شود تا برای ظروف غذا نیز مناسب باشد. با اینکه این پلیمر در ساخت بیشتر لوازم پلاستیکی کاربرد دارد اما بیشترین میزان کاربرد آن در ساخت پوشش‌های عایق برای مدارهای با فرکانس بالا است.

ویژگی های مشترک هر دو ماده:

  • هزینه پایین تولید و ساخت
  • وزن کم مواد
  • قدرت ضربه بالا
  • مقاومت در برابر مواد شیمیایی، بخار آب و هوازدگی
  • قابلیت بازیافت بالا
  • استحکام کششی بین 0.20 تا 0.40 N/mm2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *