تماشاپلاست تولیدکننده نایلون گلخانه ای، نایلون کشاورزی و نایلون شیرینگ محصولات →

وبلاگ و اخبار

دلایل استفاده از نایلونهای تماشاپلاست در گلخانه ها

وبلاگ و اخبار

تعریف گلخانه:

گلخانه عبارت از ساختمانی است که در آن حرارت، رطوبت، نور و میزان گازکربنیک قابل کنترل است.

درون گلخانه نباتات را می توان در تمامی سال، بویژه در خارج از فصل پرورش داد، بعضی محصولات را پیشرس کرد و یا تمام یا قسمتی از سال، گیاهان را در آب و هوای مناسب نگهداری کرد.

گلخانه ها عموماً از اجزا مختلفی تشکیل شده اند که شامل: چارچوب گلخانه، پوشش شفاف گلخانه، سکوهای گلخانه، هواکش و..

یکی از اجزا مهم گلخانه، پوشش مربوط به آن است، چون در انتخاب این وسیله، باید نهایت دقت را به عمل آورد و اگر در این مورد تحقیق و بررسی انجام نشود، ممکن است خسارت های جبران ناپذیری، مانند خسارت و خراب شدن محصولات و در نتیجه از لحاظ اقتصادی نیز برای گلخانه داران، مشکل ساز خواهد بود.

در گذشته بدلیل عبور نور از شیشه به بهترین وجه، برای پوشش دادن گلخانه به میزان زیادی از شیشه استفاده می شد، اما با توجه به اینکه استفاده از شیشه در گلخانه ها مشکلاتی همچون بالا رفتن ناگهانی دما در محیط داخل، شکستگی، کدر شدن سریع و احتمال ورود آفات و همچنین ریزش قطرات باران بر روی محصولات بود، کارشناسان بخش کشاورزی به دنبال جایگزینی مناسب و از لحاظ اقتصادی به صرفه برای شیشه در گلخانه ها بودند.

یکی از نمونه پوششش های پلاستیکی که با کیفیت بالا و مرغوب وارد بازار کشور ما شده است، پلاستیک سه لایه مخصوص گلخانه تماشا پلاست می باشد.

افزودنی های مفید نایلونهای گلخانه ای:

از جمله مشخصات بارز این پوشش که باعث بازار پسندی بیشتر این محصول شده، افزودنی های مفید این پوشش است که باعث بالا رفتن کیفیت این پوشش شده است.

در این پوشش، از ماده افزودنی UV استفاده شده که سبب بالا رفتن عمر پلاستیک می شود و با توجه به ضخامت پلاستیک، طول عمر مطلوب، این مقدار درصد و نوع آن متفاوت می  باشد.

در این پوشش، از ماده افزودنی ضد گرد و غبار (AD) استفاده شده که باعث پاک شدن سریع و آسان گرد و خاک از سطح پلاستیک می شود و در نتیجه از کدر شدن و کاهش نور ورودی به گلخانه جلوگیری می کند.

ماده افزودنی آنتی ویروس (AV) که باعث کاهش دید آفاتی مانند مگس سفید و شته میشود و در نتیجه از ورود آفات به گلخانه جلوگیری می کند.

در ساخت این پوشش پلاستیکی، از اشعه مادون قرمز (IR) استفاده شده که این اشعه از ورود سرما و سرمازدگی گیاهان و به میزان 2 تا 5 درجه از کاهش دما و هدر رفتن انرژی گرمایی در داخل گلخانه جلوگیری می کند.

یکی از دیگر از افزودنی های مهم در این پوشش، آنتی فوگ (AF) است، این ماده باعث میشود در زمان بارش باران، قطرات بر روی پوشش پلاستیکی تجمع نکنند و با خاصیت لیز بودن خود باعث می شود قطرات باران به ناودان مخصوص گلخانه هدایت می شود.

در این پوشش، ازافزودنی پخش کننده نور (LD) استفاده شده، که مانع از ایجاد حالت ذره بینی پلاستیک و آفتاب سوختگی گیاهان می شود و نور را بصورت یکنواخت به گیاهان میرساند و نتیجه آن رشد هماهنگ بوته ها است.

برای افزایش شفافیت، دوام و انعطاف پلاستیک از ماده افزودنی اتیل وینیل استات (EVA) استفاده شده است.

از این پوشش پلاستیکی می توانید در مناطق گرمسیر کشور که خورشید بخصوص در فصل گرم سال، با شدت بیشتری می تابد، بدون نگرانی استفاده کرد، چون در این پوشش فناوری (Colling effect) بکار رفته است که این ماده افزودنی، مانع از افزایش دمای گلخانه می شود و افزایش دما در طول روز به کندی صورت می گیرد.

مزایای کشت گلخانه ای:

  1. افزایش تولید در واحد سطح (به عبارت دیگر 10 برابر هوای آزاد) به این معنی که مثلا در مورد خیار تولید 20 کیلو گرم خیار در هر متر مربع در گلخانه به جای تولید 2 کیلوگرم در همان یک متر مربع در هوای آزاد.
  2. تولید بیش از یک محصول در سال (که در مورد خیار تولید سه بار در سال و همچنین در مورد گوجه فرنگی تولید دو بار در سال ممکن می باشد)
  3. افزایش کیفیت محصول تولیدی (که با کنترل دقیق و بهتر آفات و بیماری ها با روش های کنترل بیولوژیکی و کاهش مصرف سموم که باعث افزایش کیفیت محصول و افزایش صادرات و حفظ محیط زیست می شود)
  4. صرفه جویی در مصرف آب (با روش آبیاری تحت فشار)
  5. استفاده از اراضی غیر قابل کشت با سیستم هیدرو پونیک (مانند گلخانه های پرورش سبزی در کیش)
  6. عدم وابستگی تولید به شرایط محیطی و امکان بازار یابی مناسب و تنظیم برتامه کشت مطابق با نیاز بازار (مثلا در مورد خیار طوری برنامه تنظیم شود که زمان برداشت اواخر اسفند ماه باشد)
  7. کار و تولید محصول در تمام فصل های سال با توجه با امکان کنترل عوامل محیطی و تنظیم شرایط مورد نیاز گیاه
  8. ایجاد فرصت های شغلی مناسب برای جوانان و کار آموختگان کشاورزی و استفاده از اوقات فراغت کشاورزان در فصل های پاییز و زمستان

اهداف کشت گلخانه ای:

  1. تولید محصول در محلی که در آنجا در شرایط طبیعی محصول تولید نمی شود.
  2. تولید در زمانی که کشت محصول در هوای آزاد غیر ممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *