تماشاپلاست تولیدکننده نایلون گلخانه ای، نایلون کشاورزی و نایلون شیرینگ محصولات →

وبلاگ و اخبار

محصولاتی که می توان در گلخانه کاشت

وبلاگ و اخبار

به منظور داشتن حداکثر سودآوری پیشنهاد می شود محصولاتی را بکارید که در سال چند بار امکان برداشت محصول از آنها وجود داشته باشد. در کل محصولات گلخانه ای زیر را می توانید در گلخانه تان بکارید:

انواع محصولات گلخانه ای

1. کشت ترکیبی خیار و گوجه فرنگی:

قطعا اولین و بهترین گزینه برای کاشت محصولات گلخانه ای خیار و گوجه خواهد بود، زیرا هم در چهار فصل سال خریدار دارد و هم در بسیاری از غذا ها و سالاد ها کاربرد دارد و از این مهمتر اینکه چند بار در سال محصول می دهد، مثلا با کاشتن یکبار بذر خیار یا گوجه دو الی سه بار می توان از آنها محصول برداشت کرد. معمولا در هر هکتار حدود ۶۰۰ تن خیار یا گوجه می توان در سال برداشت نمود و میزان آفات و بیماری ها نیز به صفر خواهد رسید. البته شما در گلخانه تان می توانید فقط خیار یا فقط گوجه نیز بکارید.

2. کشت فلفل دلمه ای:

فلفل دلمه ای نیز یکی از پرمصرف ترین سبزی ها و از پر فروش ترین محصولات گلخانه ای می باشد که در اکثر خانه ها و رستوران ها مورد استفاده قرار می گیرد. فلفل دلمه معمولا در سه رنگ سبز، قرمز و زرد و نارنجی می روید و برای کاشت فلفل دلمه اکثرا از نشاء آن استفاده می کنند زیرا بذر این سبزی شش هفته پس از کاشت جوانه می دهد. معمولا بذر آن را در فروردین ماه می کارند و در اواسط تابستان یعنی مرداد ماه برداشت محصول آغاز می شود. به دلیل گلخانه ای بودن این سبزی امکان کاشت آن در اوایل تابستان و برداشت آن در اواسط پاییز امکان پذیر نیز می باشد. معمولا در هر هکتار ۴۶۰ تن فلفل می توان در سال برداشت نمود و میزان آلودگی و بیماری ها نیز به صفر خواهید رسید.

3. کشت گلخانه ای زعفران:

طی تحقیقاتی که اخیرا انجام شده، زعفران نیز می تواند در گلخانه پرورش یابد و به دو صورت آب کشت (هیدروپونیک) و هوا کشت انجام می پذیرد، در روش هیدروپونیک هم مصرف آب کاهش می یابد و میزان محصول دهی نیز تا سه برابر افزایش می یابد. معمولا برای کاشت زعفران از پیاز آن استفاده می کنند، یعنی در خرداد ماه که اولین برداشت محصول صورت گرفت، پیاز آن را از خاک در آورده و در محیطی خنک و بدور از آلودگی قرار می دهند. در شهریور ماه پیاز زعفران را درون ظرف هایی تا نیمه آب قرار می دهند، مهرماه زعفران جوانه زده و تا پایان آذر قابل برداشت میباشد، معمولا در هر هکتار حدود ۱۰ الی ۱۲ کیلو زعفران میتوان برداشت کرد.

4. کشت گلخانه ای توت فرنگی:

توت فرنگی نیز همانند زعفران به دو روش آب کشت و هوا کشت یعنی ریشه شناور در اب (هیدروپونیک) یا ریشه در خاک پرورش داده می شود. معمولا برای کاشت توت فرنگی به دو روش عمل می کنند، روش اول کاشت نشاء و روش دوم کاشت بذر توت فرنگی می باشد. معمولا قیمت نشاء ها بالاتر از بذر ها هستند ولی شما با کاشت نشاء در زمان و مصرف آب صرفه جویی زیادی خواهید کرد. معمولا بوته یا بذر توت ها را در اواخر پاییز یا اوایل بهار می کارند و تابستان سال بعد میوه خواهند داد و بوته ها تا چند سال می توانند میوه دهند.

5. کشت انواع سبزی خوردنی در گلخانه:

شاید بتوان گفت که ساده ترین و پر بازده ترین روش کاشت انواع سبزی های خوردنی در گلخانه باشد، زیرا هم دوره بازدهی کوتاهی دارند و هم رسیدگی به آنها آسانتر است. شما می توانید بذر های مختلفی از انواع سبزیجات را خریداری کنید و در اویل فصل بهار در زمین گلخانه ای خودتان بکارید و تا اواخر پاییز همچنان سبزی تازه برای خوردن یا فروش داشته باشید. این سبزی ها می توانند ریحان، گشنیز، شوید، خرفه، جعفری، اسفناج، شنبلیله، شاهی و… باشند.

6. پرورش گل های زینتی:

پرورش گلخانه ای گل و فروش آنها نیز می تواند بسیار پر بازده باشد. افراد عادی، شهرداری ها، رستوران ها، تالار ها، گل فروشی ها و… از مشتریان پروپا قرص گل های زینتی هستند. بذر گل ها را در بهار بکارید و تا چندین سال از ساقه آنها شاخه گل برداشت کنید. با رعایت شرایط محیطی مانند دمای معتدل بین ۲۲ الی ۲۶ درجه، مرطوب بودن گلخانه و… می توانید به صورت چهار فصل گل عرضه کنید. کافیست در بازار شناخته شوید، کار تمام است! برای داشتن درآمد ماهیانه ۲ الی ۳ میلیون یک گلخانه ۵۰۰ متری هم کفایت می کند.

7. کشت خربزه، هندوانه یا طالبی:

یکی دیگر از محصولات گلخانه ای پر سود و خوشمزه ای که می توانید در گلخانه پرورش دهید، هندوانه، خربزه یا طالبی می باشد این سه میوه که جزو صیفی جات هم به حساب می آیند. در حالت طبیعی بذرشان در اوایل اردیبهشت کاشته می شود و در اواسط تابستان یعنی مرداد ماه قابل برداشت هستند. باید دقت کنید که این محصولات در فصل تابستان به اندازه کافی در بازار وجود دارد و برای داشتن حداکثر سود آوری بذر آنها را در اویل پاییز در زمین گلخانه بکارید تا در فصل زمستان هندوانه، خربزه یا طالبی تازه با قیمتی بالاتر به بازار عرضه کنید.

توجه: قبل از اقدام به احداث گلخانه باید اطلاعات لازم را در مورد نحوه گرفتن مجوز، کیفیت خاک زمین از لحاظ PH و EC ، نحوه تامین آب گلخانه و… کسب کنید، هم چنین مشورت با افراد با تجربه و گلخانه داران بسیار توصیه می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *