تماشاپلاست تولیدکننده نایلون گلخانه ای، نایلون کشاورزی و نایلون شیرینگ محصولات →

وبلاگ و اخبار

نمایشگاه لاستیک و پلاستیک ازبکستان 2019

وبلاگ و اخبار

برگزاری نمایشگاه لاستیک و پلاستیک ازبکستان موسوم به PLASTEX 2019

ازبکستان کشوریست از نظر فرهنگی، زبانی و تاریخی بسیار نزدیک به شرایط فرهنگی کشورمان. از زمان مرگ اسلام کریموف، ریاست جمهور سابق این کشور و به روی کار آمدن نخست وزیر وی، این کشور درهای خود را برای مبادلات با جهان گشوده است و فرصت های بسیار مناسبی برای صادرات و سرمایه گذاری در این کشور دارای منابع هیدروکربوری ایجاد شده است.

در همین راستا، نمایشگاه پلاستیک و لاستیک ازبکستان Plastex Uzbekistan  که سابقا بخشی از رویدادی بزرگتر یعنی ”هفته صنعتی آسیای مرکزی” بود، از تاریخ 9 تا 11 اکتبر 2019 مصادف با 17 تا 19 مهرماه 1398 هجری شمسی برگزار خواهد شد.

نمایشگاه پلاستیک لاستیک ازبکستان، فضای منحصر به فردی است که در آن اهل حرفه و فن صنایع شیمیایی، پلیمر و صنعت بسته بندی حضور می یابند و فرصت خواهند داشت تا با همتایان خود از بخش های گوناگون صنعت پلاستیک و زنجیره ارزش آن دیدار کنند.

همچنین Platex نیز به نوبه ی خود، محلی برای ملاقات حرفه ای های این رشته ها و تبادل اطلاعات و سرمایه گذاری در بازار به شدت رو به رشد و وسیع ازبکستان است. دولت ازبکستان از سرمایه گذاری در این زمینه ها حمایت می نماید، همانطور که در مقدمه گفته شد، اقتصاد به شدت بسته ازبکستان در دوران زمامداری اسلام کریموف حالا رو به سمت باز شدن دارد و همین مساله فرصت های بی نظیری را در اختیار سرمایه گذاران و صادرکنندگان قرار خواهد داد.

پلیمرها و رزین های مصنوعی، مواد عایق حرارتی پلی استایرن و مصالح ساختمانی پلاستیکی به تازگی در ازبکستان بازار متنوعی پیدا کرده اند و نمایشگاه یاد شده فرصت مناسبی برای مشارکت در این بازار است.

گسترش تولید پلیمرها در ازبکستان

بنا به برنامه ای که وزارت صنعت ازبکستان تهیه کرده است، تولید پلی اتیلن در این کشور تا سال 2020 بیش از چهار برابر خواهد شد و بر همین مبنا پلی اتیلن تولیدی ازبکستان از میزان 125 هزار تن فعلی به بیش از 512 هزار تن در سال 2020 خواهد رسید. این مهم از طریق راه اندازی و توسعه مجتمع شیمیایی گاز اوستیور انجام خواهد شد.

همچنین این کشور با توجه به اینکه پلی پروپیلن دومین پلیمر پر مصرف جهان به شمار می رود، امسال ظرفیت تولید پلی پروپیلن خود را با 66 هزار تن خواهد افزود و به میزان 87 هزار تن در سال خواهد رساند. با توجه به گزارشهای بین المللی، تقاضا برای پلی پروپیلن  سالانه 4 تا 6 درصد افزایش می یابد. در سال 2015 مصرف جهانی پلی پروپیلن بیش از 60 میلیون تن بوده است. از همین رو، دولت ازبکستان به توسعه واحددهای تولید پلی پروپیلن نظر ویژه ای دارد.  پلی پروپیلن در همه صنایع غالب استفاده می شود: مهندسی الکترونیک، تکنولوژی الکتریکی، مهندسی مکانیک، ساخت و ساز خودرو، حمل و نقل و ساخت و ساز.

ازبکستان با وجود تولید محصولاتی چون پلی اتیلن و پلی پروپیلن، همچنان نیازمند به واردات مقدار بیشتری از این مواد است. هر چند دربرنامه 2030، این کشور قصد دارد به یک صادرکننده پلیمر در منطقه آسیای میانه بدل گردد. اکثر پروژه های پلیمری در این کشور، منطبق بر نیازهای چین ساخته و متمرکز شده است چرا که از نظر موقعیت جغرافیایی این کشور برای صادرات به چین هزینه ترانزیتی کمتری می پردازد، در نتیجه مزیت نسبی دارد.

امروزه صنایع شیمیایی ازبکستان با تولید قابل توجهی، مواد اولیه و پتانسیل تحقیق و توسعه یکی از مهمترین صنایع مهم این کشور است. طبق پیش بینی کارشناسان، سالانه میزان رشد سالانه صنعت شیمیایی در جهان 2/7 درصد خواهد بود و تا سال 2030 حجم بازار جهانی محصولات شیمیایی به میزان 4،391 میلیارد دلار خواهد بود. در دگر سو، بازار پلیمرهای ازبکستان نیز در به سرعت در حال رشد است.

هم اکنون پلیمرهای تولید شده در ازبکستان و رزین های مصنوعی به طور گسترده ای در صنایع پایین دستی این مورد استفاده قرار می گیرند. مواد عایق حرارتی ساخته شده از پلی استایرن، در صنعت ساخت و ساز کاربرد فراوانی دارد. همانطور که از پی وی سی در صنعت لوله و اتصالات استفاده زیادی می گردد و از این دست موارد.

این نمایشگاه در ادوار گذشته دارای بخش های تجهیزات تولید و پردازش پلاستیک، تجهیزات اکستروژن، تجهیزات و ماشین آلات قالب گیری، مواد اولیه، مواد افزودنی، فناوری برای بازفرآوری و بازیافت محصولات پلاستیک بوده است.

در دوره گذشته این نمایشگاه که در سال گذشته میلادی یعنی سال 2018 و در مرکز نمایشگاهی بین المللی تاشکند برگزار شد،  بیش از 4200 متر مربع فضای نمایشگاهی در نظر گرفته شده بود و بیش از 4820 نفربازدیدکننده حرفه ای از نمایشگاه دیدن کردند. در پلاستکس 2018، نزدیک به یکصد غرفه گذار از 10 کشور دنیا حضور به هم رسانده بودند.

بخش پلاستیک نمایشگاه:

تجهیزات تولید و پردازش پلاستیک، تجهیزات اکستروژن، قالب گیری تزریقی، قالب گیری دمشی، ماشین آلات Die-Casting، تجهیزات قالب گیری ضربه ای، تجهیزات پردازش نهایی، مواد خام و کمکی، مواد پلیمری و مواد افزودنی، قالب و تجهیزات جانبی آن، فن آوری های بازیافت و دفع ضایعات، محصولات تمام شده و نیم تمام پلاستیک.

بخش شیمی نمایشگاه:

مواد اولیه برای صنایع شیمیایی، تولید مواد شیمیایی، محصولات صنایع شیمیایی، تجهیزات آزمایشگاهی، مبلمان آزمایشگاهی و ظروف، معرفهای شیمیایی، فن آوری ها، مواد خام و تجهیزات برای تولید و پردازش پلاستیک، لاستیک و پلاستیک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *