تماشاپلاست تولیدکننده نایلون گلخانه ای، نایلون کشاورزی و نایلون شیرینگ محصولات →

وبلاگ و اخبار

پلاستیک پلی اتیلن

وبلاگ و اخبار

بررسی شاخص های چگالی و رنگ پوشش پلاستیک پلی اتیلنی

گلخانه چارچوب محدود شده ای از فضاست که در آن کنترل شرایط محیطی امکان پذیر می باشد. یکی از اجزاء مهم در ساختار گلخانه پوشش آن میباشد که به دلیل اثر مستقیم آن در کمیت و کیفیت نور در دسترس گیاه، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. به منظور بررسی تغییرات پوشش گلخانه درشرایط محیطی، آزمایشی در فضای آزاد مجاور گلخانه آموزشی پژوهشی دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان طی سال 1331 به اجرا درآمد. پوشش های سه لایه پلی اتیلن کم چگال حاوی میزان متفاوت ماده افزودنی تثبیت کننده اشعه ماوراء بنفش خورشید(UV) و میزان یکسانی از ماده جذب کننده اشعه مادون قرمز (IR)و اتیل وینیل استات(EVA) بود. تیمارها شامل سه تکرار از تونل های پوشیده شده با پلاستیک های دارای صفر درصد، سه درصد، پنج درصد و هشت درصد ماده افزودنی تثبیت کننده اشعه UV بود. شاخص هایی از پوشش مانند تغییرات دانسیته و رنگ پلاستیک پلی اتیلن طی یک سال کاربرد مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج حاکی از آن است که چگالی پوشش بعد از آزمایش افزایش یافته است، با افزایش سطح ماده افزودنی تثبیت کننده اشعه UV در ساختار پلاستیک، شاخص های روشنایی، خلوص رنگ و زاویه فام به ترتیب کاهش نشان داده، بدون تغییر مانده و افزایش یافته است. با مقایسه نتایج شاخص های قرمز بودن سبز بودن و آبی بودن زرد بودن با نمودار رنگ شناسی مشخص می شود که نمونه به ترتیب به سمت قرمز شدن و آبی شدن تمایل پیدا کرده است. به غیر از شاخص روشنایی که بیشترین تغییر در نمونه با 8% ماده تثبیت کننده اشعه UV پس از آزمایش ایجاد شده است، نمونه پلاستیک پلی اتیلن بدون ماده افزودنی، تغییرات رنگ بیشتری نسبت به دیگر نمونه ها داشته است.

نقش نور در تولید میوه در گیاهان

انجام عمل فتوسنتز و تولید پروتئین در گیاهان تنها با حضور نور امکان‌ پذیر است. کیفیت نور عبوری از نایلون گلخانه‌ای نقش اساسی و تعیین‌کننده در تولید محصولات گلخانه‌ای دارد. هرچه نایلون به کار رفته در سازه‌ی گلخانه ‌ای تخصصی‌تر باشد کیفیت نور عبوری به داخل گلخانه بهتر و متناسب تر برای رشد و نمو کشت داخل گلخانه خواهد بود. متاسفانه این اصل مهم و اساسی در تولیدات داخلی عمدتاً رعایت نمی‌شود. علت اساسی عدم رعایت این اصل به این خاطر است که عمده‌ی نایلون ‌های تولید شده در داخل کشور جزء نایلون‌های صنعتی می‌باشند نه نایلون‌های تخصصی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *