تماشاپلاست تولیدکننده نایلون گلخانه ای، نایلون کشاورزی و نایلون شیرینگ محصولات →

وبلاگ و اخبار

کاربرد پلاستیک ها در صنعت کشاورزی

وبلاگ و اخبار

در سال های اخیر، استفاده از از پلاستیک در کشاورزی به کشاورزان کمک کرده است تا تولید محصولات زراعی خود را افزایش داده، کیفیت آن را بهبود بخشیده و اثرات زیست محیطی فعالیت هایشان را کاهش دهند. نه تنها پلاستیک این امکان را فراهم می کند که سبزیجات و میوه ها در هر فصلی کشت گردند، بلکه این محصولات معمولا از کیفیت بهتری نسبت به آن دسته که در زمین های باز، کشت شده اند دارند.

طیف وسیعی از پلاستیک ها مانند پلی اورتان، پلی اتیلن (PE)، پلی پروپیلن (PP)، کوپلیمر اتیلن ونیل استات (EVA)، پی وی سی (PVC) و مواردی با مصارف کمتر مانند پلی کربنات (PC) و پلی متیل متاکریلات (PMMA) در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند. فواید استفاده از پلاستیک ها به شرح ذیل می باشد:

راهکارهای نو و پایدار:

به لطف استفاده از پلاستیک های مختلف در صنعت کشاورزی، می توان در مصرف آب صرفه جویی کرده و حتی کاشت محصولات زراعی را در مناطق کویری امکان پذیر نمود. لوله های آبیاری پلاستیکی از هدر رفتن آب و مواد معدنی جلوگیری میکند، می توان آب باران را در مخزن های ساخته شده از پلاستیک ذخیره کرد و همچنین نگهداری از محصولات زراعی در فضاهای بسته مانند گلخانه ها یا پوشاندن خاک با یک لایه نازک پلاستیک (مالچ کشاورزی)، مصرف آفت کش ها و سموم را کاهش می دهد. علاوه بر این، میزان انتشار آفت کش ها در اتمسفر به علت ثابت ماندن میزان آفت کش ها برروی کاورهای پلاستیکی یکسان می ماند.

فرصت های بازیافت و بازیابی:

درانتهای عمر مصرفی، پلاستیک های استفاده شده در صنعت کشاورزی مانند کاورهای گلخانه ها را می توان بازیافت کرد. زمانی که پلاستیک ها از زمین جمع آوری می گردد، قبل از آسیاب شدن، اکسترود شدن، تبدیل به گلوله شدن، شسته می شوند تا عاری از هرگونه شن، علوفه و آفت کش ها شوئد. سپس این مواد را می توان در مصارف دیگر مانند تولید مبلمان مختص فضای باز، مورد استفاده قرار داد. در مواردی که امکان بازیافت وجود ندارد، می توان از پلاستیک های استفاده شده در صنعت کشاورزی از طریق پروسه combustion-Co انرژی تولید کرد.

 گلخانه ها:

گلخانه ها مانند واحد های مراقبت ویژه هستند. به لطف آن ها، گیاهان در معرض نور خورشید قرار گرفته و می توانند در شرایط ایده آل طبق خواص فیزیولوژیکال رشد نمایند. یقیناً استفاده از گلخانه ها این امکان را برای کشاورزان ایجاد می کند که برای محصول خود شرایطی که برای رشد سریع تر و امن تر لازم است را فراهم کنند و از شرایطی که به محصول آسیب می رساند مانند دما های بسیار زیاد یا کم و شرایط بیرونی مخرب جلوگیریکنند.

تونل ها:

تونل ها هم به جز مواردی مانند پیچیدگی و ارتفاع، خصوصیات مشابه به گلخانه ها را دارند. محصولات زراعی که در تونل ها کشت می شوند عبارتند از مارچوبه، هندوانه و غیره.

پوشاندن خاک با کاور پلاستیکی (مالچ کردن):

مالچ کردن یا پوشاندن خاک با یک لایه پلاستیک باعث حفظ رطوبت خاک از طریق کاهش تبخیر آن میشود. این موضوع همچنین شرایط دمایی مناسب را برای ریشه گیاه مهیا می سازد، از تماس گیاه با زمین جلوگیری می کند و با جلوگیری از رشد گیاهان هرز مانع ایجاد رقابت بر سر منابع آبی و املاح، می شود.

 

منبع: ایران پلیمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *