تماشاپلاست تولیدکننده نایلون گلخانه ای، نایلون کشاورزی و نایلون شیرینگ محصولات →

وبلاگ و اخبار

کاشت درخت مسواک

وبلاگ و اخبار

نام علمی

سالوادورا پرسیکا

درخت مسواک، چوج (نام علمی: Salvadora persica)، شناخته می‌شود، اراک (به عربی: الأراک)، (به هندی: پیلو)، درختی است همیشه سبز که از چوب آن مسواک می‌سازند.

ارتفاع درخت اراک بین دو تا پنج متر است. شاخه‌های آن باریک و گرد، و برگ‌های آن به خاطر وجود مادهٔ روغنی سبز رنگ، درخشان است، و شیره‌ای به رنگ زرد مایل به سبز روشن از آن خارج می‌شود. از گل آن میوه‌ای شبیه به گیلاس بدست می‌آید که به صورت خوشه و خوردنی است.

آب و هوای گرم و استوائی محل مناسبی برای رشد این درخت است که در مناطق سردسیر و آب و هوای سرد میتوان آن را در گلخانه کاشت. درخت اراک در مناطقی از ایران، حبشه، سودان، عربستان، مصر، هند، یمن یافت می‌شود.

مهمترین نواحی رویش آن در ایران: لار، بندرعباس، میناب، بندر انزلی (گلخانه ای)، مکران، چاه بهار و تهران (گلخانه ای) است.

نام‌های دیگر

شجره السواک، درخت شور، درخت شوره، حمض، چوج، سواک.

میوه

میوه ی درخت اراک را هنگامی که سبز است خمط و جهاض می‌نامند و هنگامی که برسد سیاه می‌شود و به آن وجهاد و بریر و مرد و کباث گویند.

طریقه کاشت بذر درخت مسواک:

درخت مسواک از طریق بذر تکثیر می‌شود. در کشت بذری ابتدا بذرها را به مدت 24 ساعت در آب ولرم خیس کنید، سپس پوسته میوه را از هسته جدا کنید و در عمق مناسبی از گلدان در دمای 30 تا 35 درجه سانتی گراد بکارید و گیاه را آبیاری کنید تا مرطوب شود. تا زمان جوانه زنی بذر را مرطوب نگه‌ دارید. پس از گذشت مدت زمانی بذر جوانه می زند و گیاه شروع به رشد می‌کند. زمانی که گیاه سبز شد و به حد معینی از رشد رسید آن را به زمین اصلی منتقل کنید.

خواص دارویی چوب درخت اراک

چوب درخت اراک حاوی تانن، ترکیبات گوگردی، ترکیبات ایزوتیوسیاناید، سنجرین، کلر، کلراید، سیلیکا، تری میتل آمین، فلورین، فلوراید، سیلیس، سیلیسیم، بی‌کربنات سدیم می‌باشد که این مواد دندان‌ها را سفید و ضد عفونی و پاکیزه می‌کنند، از پوسیدگی دندان و به وجود آمدن پلاک و خون‌ریزی لثه جلوگیری کرده و باعث تقویت لثه و استحکام دندان می‌شوند. چوب درخت اراک دارای مواد خوشبو کننده ی روغنی است که دهان را خوشبو می‌کند. اسید انیسیک موجود در چوب درخت اراک به دفع خلط از سینه کمک می‌کند، اسید اسکوربیک و ماده ی سیتوسیترول موجود در چوب این درخت اراک باعث تقویت شریان‌های خونی غذارسان به لثه، می‌شوند. وجود ماده‌ای به نام انثرالیتون در چوب درخت اراک در تقویت اشتهای غذا خوردن و تنظیم حرکت روده‌ها مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *