تماشاپلاست تولیدکننده نایلون گلخانه ای، نایلون کشاورزی و نایلون شیرینگ محصولات →

وبلاگ و اخبار

کاهش مصرف سموم با استفاده از روش هیدروپونیک

وبلاگ و اخبار

مترجم کتاب هیدروپونیک: راهنمای کامل و علمی کشت بدون خاک بیان کرد: یکی از معضلات کشت‌های در فضای باز این است که حتما باید در آن پایش در نظر گرفته شود. این امر از دو جهت اهمیت دارد؛ یکی از جهت تغذیه بوده و دیگری هم بیماری‌های خاکی است. در گلخانه‌ها نیز این مساله وجود دارد؛ یکی از مصارف بالای سمی که در گلخانه ها وجود دارد، مربوط به ضدعفونی کردن بستر خاک است. در این شیوه چون بستر کشت مدام در حال تعویض و حجم آن هم پایین است، سم استفاده شده در آن خیلی محدودتر است و این قابلیت موجب می شود که مصرف سموم نیز کاهش یابد.

وی با بیان اینکه زمانی که به خاک مدام کود داده شود، کم کم خاک نیز شور می‌شود و چاره‌ای جز تعویض خاک برای گلخانه دار نیست، یادآور شد: هزینه تعویض خاک نیز واقعا سرسام آور است. در این شیوه به تعویض خاک احتیاجی نیست و سطح آفت و بیماری های خاک زی در آن بسیار محدود است. وصال تصریح کرد: یکی از نکاتی که بر تغذیه سالم گیاه اثرگذار است، این است که اگر یک سری مواد و عناصر به حد کافی در گیاه وجود داشته باشد، گیاه کمتر دچار بیماری های گیاهی می شود. بنابراین اگر تغذیه خوبی برای گیاه وجود داشته باشد، مصرف سموم نیز کاهش خواهد یافت.

ایران پیشتاز تکنولوژی کشت گلخانه‌ای در میان کشورهای منطقه

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی با اشاره به جایگاه ایران در حوزه بهره گیری از کشت گلخانه ای گفت: ما از کشورهای آسیای میانه در این زمینه جلوتر هستیم چون این کشورها به جهت بحث های مرتبط با استقلال و استقرار، تازه کار را آغاز کرده اند. همچنین این کشورها از مشاوران خارجی مانند ایرانی ها استفاده می‌کنند. در حقیقت کشور ما به لحاظ تکنولوژیکی جلوتر است اما به لحاظ سرمایه گذاری و سرعت پیشرفت، این کشورها به نظر جلوتر هستند و طی 4 تا 5 سال آینده این کشورها از ما پیشی می گیرند. اگر این کار آغاز شود، این صنعت هم اشتغال زا بوده و هم می تواند بخش زیادی از نیازهای غذایی کشور را پاسخ دهد.

کشت هیدروپونیک موجب شکل گیری ابداعات نوین در کشاورزی می‌شود

وصال گفت: در شیوه هیدروپونیک خلاقیت و ابتکار عمل بسیار اتفاق می افتد. اگر به اصول این کشت تسلط وجود داشته باشد، می‌توان شیوه های جدیدی ابداع کرد که می‌تواند موجب افزایش تولید شود. در این کشت گیاه کاملا در اختیار تولیدکننده است و می‌توان آن را مدیریت کرد. در واقع در این شیوه اقداماتی را می‌توان انجام داد که در کشت خاکی ممکن نمی‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *