تماشاپلاست تولیدکننده نایلون گلخانه ای، نایلون کشاورزی و نایلون شیرینگ محصولات →

وبلاگ و اخبار

کاهش مصرف سموم در گلخانه (قسمت اول)

وبلاگ و اخبار

 دو علت اساسی جهت رشد و توسعه آفات و بیماریهای مختلف:

الف: نداشتن گلخانه مناسب و تجهیزات ویژه آن جهت پرورش  گل و گیاه

ب: عدم آشنایی با نحوه زندگی آفات و شیوع بیماریها

حال هر یک از موارد فوق را بطور خلاصه توضیح داده و سپس راه حل های پیشنهادی جهت کاهش  مصرف سموم را ارائه خواهیم داد:

الف: نداشتن گلخانه های مناسب و تجهیزات ویژه آنها

گلخانه های نیمه اتوماتیک: مساحت این گلخانه ها از یک هکتار تجاوز نمی کند، این گلخانه ها اغلب در چند سال گذشته ساخته شده اند  و بنابراین فقط اصول  اولیه گلخانه  در آنها رعایت  شده است. در این گلخانه های جدید  سموم مصرفی حدود ۲۰ درصد گلخانه های سنتی  می باشد و البته کیفیت گیاهان تولید شده ( از لحاظ قیمت) در حدود ۱۵ درصد بیش از گلخانه های سنتی می باشد (علت تفاوت  قیمت ناشی  از اثرات بازدارنده  و منفی سموم روی سرعت و کیفیت آن می باشد).

همچنین رعایت ننمودن اصول اولیه  ساخت گلخانه  علیرغم توصیه های  کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی که گاهی به جهت شرقی و غربی  ساخته می شود (اصولا با پست  شمالی – جنوبی ساخته شوند) و نیز مساحت  گلخانه های با شکل سقف شیروانی که دارای مواد کانی نیستند و با اسکلت فریم ارک بنا می شوند همگی مزید بر علت می باشد.

گلخانه های سنتی: تعداد و مساحت این گلخانه ها اصولا بیشتر از گلخانه های نیمه مدرن  می باشد و اصولا در کل کشور نیز همینطور  می باشد و کل محصولات خارج از فصل گل و گیاه گلخانه ای از طریق این گلخانه ها تولید می شود.

در این گلخانه ها اصول اولیه گلخانه سازی رعایت نشده است و به همین دلیل مشکلات فراوانی در روند تولید دارند گلخانه داران  نیز اکثرا به صورت تجربی کار میکنند و اصولا  اعتقادی به توصیه های کارشناسان سازمان جهادکشاورزی ندارند، البته بعضی از گلخانه داران با راهنمائی  کارشناسان این اصول را تاحد زیادی رعایت نموده اند به خصوص در سالهای اخیر.

ب: عدم آشنایی با نحوه زندگی آفات و شیوع بیماریها:

همانطور که بیان شد اکثر گلخانه داران به صورت تجربی کار می کنند و در میان آنها تعداد کمی وجود دارند که برای تولیدات خود با دانش روز همراه باشند، عدم این آشنایی باعث بوجود آمدن انواع بیماریهای قارچی و همچنین حمله آفات مختلف شده است، متاسفانه حتی شکل ظاهری آن را هم در بیشتر مواقع نمی شناسند بنابراین طبیعی است که اکثر مواقع گلخانه داران پس از خسارت دیدن اقدام به مبارزه میکنند که ناگفته پیداست که چقدر موفق خواهند بود.

بررسی راه حل های پیشنهادی کاهش مصرف سموم در گلخانه ها

اولین روش:

بهترین و موثرترین راه کاهش مصرف سم به جریان انداختن هوای اطراف گیاه همراه با کنترل دقیق دما درشب و روز (به تفکیک است) متاسفانه ملاحظه میگردد گاه بخصوص درفصول گرم (بهار-تابستان) که شیوع بیماری ها بیشتر است درب گلخانه ها بازمانده و همچنین به جای استفاده از وسایل خنک کننده، مثل سیستم فن اندپد (پنکه و پوشال) و بکار انداختن تهویه ها این کار (بازگذاشتن درب گلخانه ها) باعث شیوع آفات مختلف شده است براساس تحقیقات انجام شده در کشور چنانچه در زمستان و تابستان کل هوای گلخانه را در زمان مشخص (باتوجه به حجم هوای گلخانه) جابه جا کنیم و دمای مناسب را در اختیار گیاه قرار دهیم مصرف سم برای انواع کنه، شته، ترپیس، مگس گلخانه و بیماریهای قارچی تا حدود یک پنجم کاهش پیدا می کند.

در تابستان و زمستان دو وضعیت مختلف  داریم: در تابستان به علت گرما اطراف گلخانه را بازمی کنند تا جریان آرامی بوجود آید و گرمای جمع شده زیر پلاستیک گلخانه را با خود جابه جا کند، بنابراین هوای گرم و خشک وارد گلخانه می شود و جای هوای گرم و مرطوب گلخانه را می گیرد. این امر باعث ورود انواع شته ها، تریس ها، مگس گلخانه های و سایر آفات نیز می شود.

در این فصل  می بایست ازسیستم خنک کننده فن و پد استفاده کنند، این (Pad) لایه مرطوب سیستم ارزان قیمت نه تنها هوای مرطوب و خنک را وارد گلخانه می کند بلکه مانع از ورود هر نوع حشره و آفت نیزمی شود.  در زمستان وضعیت به مراتب نامناسب تر است چرا که به علت سرما گلخانه کاملا بسته است و هیچ گونه جریان هوایی در داخل گلخانه وجود ندارد، بنابراین) باتوجه به سیستم های فعلی گرم کننده بخصوص در گلخانه های سنتی) هوای گرم در بالای گلخانه جمع می شود و هوای سرد در پایین گلخانه در حقیقت رطوبت نسبی هوای گرم نسبت به هوای سرد پایین گلخانه کمتر است، از طرف دیگر ارتفاع گلخانه ها بین ۲ متر می باشد. بنابراین با توجه  ۱/۸ الی ۵ به شیب حرارتی و هوای بالای انتهایی گرم و نیمه مرطوب است، همچنین شیب حرارتی نسبت به مرکز و اطراف گلخانه نیز وجود دارد، با توجه به کلیه موارد فوق مشاهده می شود که درزمستان برگهای انتهایی گلدانها حالت کن هزایی پیدا می کنند و رشد کنه روی آنها به سرعت صورت می گیرد و بنابراین گلخانه داران مجبورند به طور مرتب هر ۱۵ تا ۲۰ روز یکبار با سموم گران قیمت سمپاشی کنند، از طرف دیگر برگهای پایین گیاه و اطراف گلدان دارای هوای مرطوب هستند و باعث رشد قارچهای مختلف(از قبیل فوزاریوم و …) می شود که باز هم گلخانه داران مجبورند با قار چکش های مختلف (از قبیل بنومیل و…) با شیوع بیماریهای قارچی مبارزه کنند. بنابراین هر ۱۵ روز یکبار برنامه سمپاشی جهت از بین بردن بیماریهای قارچی دارند، همچنین در زمستان به علت سکون هوای داخل گلخانه روی جدار داخل پوششی گلخانه بخار آب به صورت قطرات آب در میآید و این قطرات روی گیاه می چکد، این وضعیت نیز باعث بروز بیماری در گیاه می شود اول آنکه مکدر شدن پوشش گلخانه (با بخار آب) باعث کاهش عبور نور از آن شده و در نتیجه گلخانه در زمستان دچار کمبود نور و در نهایت ضعیف شدن گیاه می شود، این ضعف گیاه باعث حساسیت بیشتر آن به آفات و بیماری ها میشود و در نتیجه مصرف سموم را بالا میبرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *