تماشاپلاست تولیدکننده نایلون گلخانه ای، نایلون کشاورزی و نایلون شیرینگ محصولات →

وبلاگ و اخبار

کشت برنج در آکواپونیک

وبلاگ و اخبار

آکواپونیک یک فناوری تلفیقی ا‌ست. نام این روش از درآمیختن ۲ واژه آکواکالچر یا همان آبزی پروری و هیدروپونیک به معنی کشت گلخانه‌ ای بدون خاک گرفته شده و برآیند آن، تولید همزمان گیاه و آبزی ا‌ست. آکواپونیک با ترکیب شدن، دو علم یک رابطه همزیستی را ایجاد می کنند که منجر به تولید محصول با کیفیت بالا در یک سیستم پایدار و مقرون به صرفه می باشد. ضایعات ماهی نیتروژن مورد نیاز برای تکمیل چرخه نیتروژن گیاه را فراهم می کند. تیلاپیا یک ماهی محبوب برای سیستم آکواپونیک است، و ایده آل برای استفاده با برنج، زیرا هر دو در درجه حرارت گرم تر رشد می کنند. شما همچنین می توانید از ماهی قرمز، خرچنگ، باس یا لبه استفاده کنید. تیلاپیا در آب شیرین بهتر عمل می کند. اضافه کردن مدفوع بز یا خرگوش برای تامین مواد مغذی مورد نیاز در این سیتم رایج می باشد.

تولید برنج با استفاده از سیتسم آکواپونیک در کشور ما به صورت ازمایشی توسط شرکت صنایع غذایی صورت پذیرفت که در آن ارقام طارم، دم سیاه، با استفاده از ماهی کپور معمولی پرورش یافت. تولیدات برنج در این سیستم از کیفیت فوق العاده در مدت زمان کم و به صورت کاملا ارگانیک انجام شد.

در حال حاضر کپور یکی دیگر از گونه های مهم پرورشی می باشد. کپور همانند تیلاپیا به سطح پایین اکسیژن محلول در آب مقاوم بوده و به دماهای پایین نیز مقاوم است. کپور می تواند در دمای زیر ۴ سانتیگراد نیز زنده بماند. بنابراین می تواند یکی از گونه های مناسب جهت پرورش در سیستم آکواپونیک باشد.

مزایای سیستم آکواپونیک

 • در آکواپونیک، گیاهان عناصری را تغذیه می کنند که باید در سیستم آبزی پروری فیلتر شود، و فیلتر کردن آنها هزینه بر هست.
 • نیاز به مخلوط کردن عناصر غذایی را از بین می برد.
 • آکواپونیک تغذیه آلی گیاه است.
 • با حذف خاک بیماریهای خاکی حذف می شود.
 • مصرف آب بسیار پایین بوده و علف هرزی وجود ندارد که آب را جذب کند.
 • در تراکم بالای ماهی، گیاه خیلی سریع رشد و نمو می کند.
 • در آکواپونیک می توان گیاه را بسیار متراکم کشت کرد.
 • در سرتا سر سال امکان تولید در سیستم آکواپونیک وجود دارد.
 • حشره کش و علف کش در سیستم آکواپونیک استفاده نمی شود و محصول نهایی سالم است.
 • مصرف آب برای سیستم کشت آکواپونیک یک درصد آبی است که برای تولید ماهی در سیستم های معمولی لازم است.
 • کاهش سرمایه گذاری برای هر کدام از سیستمهای هیدروپونیک و آبزی پروری بطور جداگانه.
 • چنین سیستمی با نیاز آبی بسیار پایین، در مناطق خشک و نیمه خشک که تقاضای سبزی و ماهی تازه در آنجا بالاست قابلیت کاربرد بالائی دارد.

چگونگی کشت در طرح آکواپونیک

کشت در بستر اغلب برای واحدهای کوچک آکواپونیک طراحی می گردد و این روش برای بسیاری از شرایط آب و هوایی مناسب است. این روش محیط مناسبی برای استقرار ریشه گیاهان فراهم می آورد، همچنین به عنوان یک فیلتر (مکانیکی بیولوژیک) عمل می نماید. این عملکرد دو منظوره بستر کشت نشان می دهد که چرا این روش به تنهایی قابل استفاده می باشد این در حالی است که در روش N. F. T و یا W. D. C نیازمند به واحدهای فیلتر مکانیکی و بیولوژیک مجزا می باشد. جریان آب درون بستر کشت به صورت جزر و مدی است. آب در سطح بستر تا حد مشخصی بالا آمده و مجددا به سطح قبلی خود باز می گردد. این عمل سطح اکسیژن اطراف محیط ریشه را افزایش داده و همچنین فعالیت باکتریهای نیتری فیکاسیون را جهت تبدیل آمونیاک تسهیل می نماید. یک واحد آکواپونیک با روش بستر کشت به صورت استاندارد شامل یک مخزن ماهی و بستر کشت جهت سیستم هیدروپونیک گیاهان است. در یک واحد کوچک در این روش بطور معمول حجم مخزن ماهی برابر ۱ متر مکعب و سطح بستر کشت ۳ تا ۴ متر مربع در نظر گرفته می شود. عمق بستر کشت بسیار مهم می باشد زیرا فضای مورد نیاز رشد ریشه ها را فراهم می آورد و میزان آن به نوع گیاه و حالت رشد آن بستگی دارد. اگر از سبزیجات میوه ای مانند گوجه فرنگی، بامیه و یا کاهو استفاده می شود عمق بستر باید ۳۰ سانتیمتر در نظر گرفته شود و در سبزیجات برگی کوچک (ریحان و جعفری و …) عمق بستر را می توان ۱۵ تا۲۰سانتیمتر در نظر گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *