تماشاپلاست تولیدکننده نایلون گلخانه ای، نایلون کشاورزی و نایلون شیرینگ محصولات →

وبلاگ و اخبار

کشت ریحان ایتالیایی در گلخانه

وبلاگ و اخبار

ریحان گیاهی یکساله و فصل گرم از خانواده نعنا که در آب و هوای معتدل تا گرم و مرطوب رشد میکند و به سرماهای پائین و یخبندان حساس است سریع به گل میره و بی کیفیت میشه همچنین در دماهای بالاتر از ۳۵ درجه طعم تندتری بخود گرفته و برگها کیفیت خود را از دست میدهند. ریحان ایتالیایی دامنه سازگاری وسیعی با انواع اقلیم ها و آب و خاک دارد و دراکثر نقاط قابلیت رویش دارد. پس خیلی نگران نوع خاک و املاح اب و… نباشید.

ریحان ایتالیایی:

برای این منظور ابتدا زمین مورد نظر را در حد۳۰ سانتی متر شخم بزنید. خاک مناسب برای کشت ریحان ایتالیایی خاک هوموسی سبک با زهکشی مطلوب است. اضافه نمودن کودهای حیوانی (گاوی.گوسفندى) پوسیده و یا کمپوست علاوه بر حاصلخیزی و بالارفتن درصد مواد آلی خاک و افزایش قدرت نگهداری آب در خاک باعث تولید سبزی با کیفیت و کمیت بالاتر میشود.

پس از اضافه نمودن کود حیوانی بمیزان۲۰تا۳۰تن ویا کمپوست بمیزان ۱۰ تا ۱۵ تن در هکتار و اقدام به خرد کردن کلوخه ها با بیل یا روتیواتورمیکنیم طوری که کاملا کودها با خاک مخلوط گردد سپس سطح خاک را هموار می کنیم. بذرها را به روش دستپاش کشت نمایید. در روش دستپاش زمین را کرت بندی نموده و با دست بذرهای ریز ریحان توسط افراد با تجربه روی سطح خاک پخش میگردد و پس از آن توسط ابزار شن کش جارو و غیره بذرها را زیر خاک کرده وسطح خاک را برای چسبیدن بذر به خاک غلطک میزنند که در گلخانه میشود از کپسول گاز به عنوان غلطک استفاده کرد و نسبت به آبیاری کرتها به آرامی اقدام کنید. ابیاری اول بهتره غرقابی باشه در صورت محدود بودن شرایط ابیاری از ابیاری بارانی استفاده بشه بهتره درضمن همه گلخانه رو تو یه زمان نکارید کشت ریحان در فواصل زمانی مختلف انجام بشه مثلا هر ده روز یک سوم گلخانه تا در همه زمانها محصول شاداب و تازه داشته باشیم.

میزان بذر مصرفی در هر هکتار حدود ۵تا۱۰کیلوگرم است.که با توجه با غنى بودن خاک گلخانه و کنترل شرایط تا ۱۵ و حتی ۲۰ کیلو هم کشت میگردد. در کشت هاى زمستانه بذر کمتر و بهاره بذر بیشتر بعلت میزان دریافت نور مورد نیاز است.

تاریخ کشت ریحان ایتالیایی

تاریخ کاشت معمولا بسته به بازار هدف از نیمه اول ابان آغاز و تا آخر دی ماه ادامه دارد و از لحاظ اقتصادی تولید محصول خارج از فصل در گلخانه مقرون به صرفه است.

آبیاری ریحان ایتالیایی

از مهمترین اعمالی که در مراحل رشد و برداشت ریحان انجام میشود آبیاری و مبارزه با علفهای هرز و آفات و بیماریها می باشد. ریحان به رطوبت نیاز دارد و هیچگاه نباید سطح خاک خشک شود. مزرعه ریحان را بایستی هر ۶ تا ۷ روز یکبار آبیاری کرد.

برداشت گیاه ریحان

پس از رشد کافی بوته ها و شاخه های جانبی و قبل از به گل نشستن بوته ها بایستی برداشت انجام شود معمولاً در دوتا چهار چین محصول از سطح خاک برداشت میشود.

میزان برداشت

در هر برش ریحان بر حسب رقم, فاصله کاشت, نوع خاک و کودهای مصرف شده از ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم در هر هزارمتر میباشد. با توجه به قیمت پایینتر بذر هزینه نیروی کار و داشت و برداشت کمتر و قیمت مناسب در فصل سرد اکنون جزو محصولات سوداور گلخانه اى هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *