تماشاپلاست تولیدکننده نایلون گلخانه ای، نایلون کشاورزی و نایلون شیرینگ محصولات →

وبلاگ و اخبار

کشت سیب‌زمینی

وبلاگ و اخبار

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاش گفت: ۲۰ تن سیب‌زمینی گلخانه‌ای در شهرستان خاش برداشت می‌شود.

در منطقه سیستان و بلوچستان، امان‌الله طوقی با بیان اینکه برای اولین بار در استان کاشت سیب‌زمینی در بهمن ماه پارسال در 3000 مترمربع فضای گلخانه‌ای انجام شد، اظهارکرد: با توجه به بررسی‌هایی که کارشناسان مربوطه انجام داده‌اند پیش‌بینی می‌شود از این سطح حدود ۲۰ تن سیب‌زمینی برداشت و روانه بازار شود، وی با تاکید بر اینکه هدف از این کار استفاده بهینه از آب و خاک و افزایش عملکرد در واحد سطح است، افزود: میزان برداشت سیب‌زمینی در فضای باز در هر هکتار بطور متوسط ۴۵ تن و در گلخانه بیش از ۶۰ تن است.

طوقی با بیان اینکه شهرستان خاش رتبه نخست کشت سیب‌زمینی را در استان دارا است، بیان کرد: سطح کشت این محصول ۳۵۰ هکتار است که برداشت آن از تیرماه آغاز می‌شود بیش از ۱۵ هزار تن سیب‌زمینی از این سطح روانه بازار مصرف استان خواهد شد، وی یکی دیگر از مزایای کشت سیب‌زمینی گلخانه‌ای را به ثمر رسیدن دو ماه زودتر این محصول نسبت به سیب‌زمینی فضای باز برشمرد و تصریح کرد: سیب‌زمینی گلخانه‌ای به دلیل استفاده از کودهای عالی و بیولوژیک، کاملاً ارگانیک بوده و هیچ‌گونه ضرری برای سلامتی انسان ندارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاش اظهارکرد: با توجه به اینکه استان ما، جزء استان‌های کم باران است و با بحران شدید آب مواجه هستیم سعی داریم با برگزاری کلاس‌های آموزشی، تشویق و ترغیب کشاورزان کشت گلخانه‌ای سیب‌زمینی را در سال آینده ترویج و توسعه دهیم.

کشت هیدروپونیک سیب زمینی

یوسف ساسانی افزود: این کشت با همکاری بابک درویشی دانشجوی دکتری فیزیولوژی گیاهان زراعی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقر در کرج انجام شده است.

وی اظهار داشت: استفاده از محلول‌های جدید تغذیه‌ای و شیوه‌های نوین از ویژگی‌های کشت این محصول به روش هیدروپونیک است، ساسانی گفت: این دستاورد جدید نقش به سزایی در افزایش تولید با قمیت پایین‌تر و کاهش هزینه و ضایعات این محصول دارد.

ساسانی همچنین، عدم وابستگی به خارج، امکان استفاده بستر برای تولید این محصول در چند مرحله متوالی و ضد عفونی کردن محصول تولیدی را از دیگر مزایای کشت سیب زمینی به روش هیدورپونیک ذکر کرد.

 

منبع:ایسنا-فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *