تماشاپلاست تولیدکننده نایلون گلخانه ای، نایلون کشاورزی و نایلون شیرینگ محصولات →

وبلاگ و اخبار

کشت گلخانه ای برای سرمایه گذاری

وبلاگ و اخبار

کشت گلخانه ای و فرصتی منحصر به فرد برای سرمایه گذاری

گلخانه یکی از راه حل های مدرن برای مبارزه با سرما، گرما و کم آبی می باشد و در بسیاری از کشور های قطبی یا کشور های استوایی که دارای آب و هوای سرد یا گرم هستند و یا با مشکل کم آبی رو به رو هستند، احداث گلخانه می تواند بهترین گزینه برای تولید میوه و سبزیجات در این مناطق باشد. با توجه به نیاز روزافزون بازار، چه از نظر تولید گل و گیاهان زینتی و چه از نظر سبزیجات و صیفی جات خارج از فصل این روش تولید و کشت، امروزه به یکی از سود آورترین بخش های کشاورزی تبدیل شده است.

شغل کشاورزی از جمله شغل های بسیار پردرآمد و البته پر زحمت است. برخی از افراد کشاورز به منظور اینکه از سختی کار بکاهند، به پرورش محصولات کشاورزی در گلخانه ها پرداخته اند. اما با این وجود پرورش محصولات گلخانه ای  نیز نیاز به مراقبت های خاص خود نیز می باشد.

راه اندازی گلخانه:

برای تاسیس یک گلخانه لازم است که فرد حتما با مقدمات کشاورزی و اوضاع بازار آشنایی داشته باشد. برای وارد شدن به روند زراعت گلخانه ای، اول از همه به یک زمین کشاورزی نیاز است. بعد از آن نوبت به گلخانه می‌رسد که بسته به اینکه چقدر سرمایه اولیه موجود می باشد، نوع و میزان هزینه آن تغییر می‌کند. گلخانه ها شرایط بهینه اقلیمی، برای رشد گیاهان را تامین می کنند. در ساخت گلخانه ها کمتر باید به عادات و رسوم محلی و منطقه ای توجه کرد و باید گلخانه را بر اساس نیاز عمومی محصول و شرایط اقلیمی نواحی مختلف ساخت. گلخانه‌ها انواع مختلفی دارند که ارزان‌ترین آن گلخانه چوبی است؛ گرچه عمر این گلخانه نسبت به بقیه کمتر است و هر سه‌چهار سال یک بار باید تعویض شود. اگر بخواهیم برای پنج هزار متر یا به اصطلاح پنج جریب زمین، گلخانه چوبی تهیه کنیم چیزی در حدود ۵۰-۷۰ میلیون سرمایه اولیه نیاز است که تقریبا برای شروع یک کسب و کار می تواند معقول و منطقی بنظر بیاید.

محصولات سودآور گلخانه ای:

از جمله پرسودترین محصولات گلخانه ای می توان به توت فرنگی اشاره کرد. در مورد کاشت توت فرنگی باید گفت که برای شروع کار به سرمایه ی چندان زیادی نیاز نیست و می توان با حداقل هزینه برای کاشت این گیاه پر خاصیت اقدام نمود.

گیاهان دارویی مانند سرخارگل، به لیمو، آلوئه ورا، کدو پوست کاغذی و به صورت پایلوت نعناء فلفلی و مریم گلی با توجه به اینکه مقاوم به خشکی و کم توقع هستند و به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه‌اند، می توانند بهترین گزینه فعالیت باشند.

گیاهان زینتی مثل گل‌های جعفری، اطلسی، داوودی، آهار، کلم زینتی و همچنین سبزی و صیفی جات نظیر ریحان، شاهی، شنبلیله، خیار، گوجه فرنگی از جمله گیاهانی است که کشت می‌شوند و قابلیت سودآوری و نیز جذب اقبال عمومی برای خرید و فروش را دارند.

کاشت خیار هم یکی از تقاضای مهم در بازار روز است که همواره مشتری خود را دارد خیار گلخانه ای را می شود در سال ۳ بار کشت کرد. اما بهترین زمان برای کشت این صیفی کشت زمستانه و بهاره آن است. نیمه شهریور ماه بهترین زمان برای کشت زمستانه است. این میوه بعد از ۴۵ روز از زمان کاشت ثمر می دهد و این روند تا دوماه و نیم ادامه دارد.

زعفران نیز که از آن به عنوان طلا یاد می شود طبق پیشرفت های حاصل شده در محیط گلخانه ای قابل کشت و برداشت است که در اینصورت یک مخزن درآمدزا برای هر سرمایه گذاری می تواند باشد.

یکی دیگر از محصولات پر سود گلخانه ای، پرورش قارچ است. برای فعالیت در زمینه ی پرورش قارج تنها دو سالن تولید و پرورش قارچ نیاز است، به علاوه ی یک سیستم سرمایشی و سایر تجهیزات دیگر که برای پرورش قارچ مورد نیاز است که هزینه ی معقولی دارد.

مزیت سرمایه گذاری در گلخانه ها:

میزان تولید محصول در واحد سطح افزایش می یابد، یعنی اگر کسی در فضای آزاد می تواند یک کیلو توت فرنگی در هر متر برداشت کند در گلخانه می تواند ۱۰ کیلو توت فرنگی در هر متر برداشت کند. کمک به رشد و نمو چرخه اقتصادی محلی و بومی از نکات دیگر قابل ذکر است. با راه اندازی این نوع از کسب و کارها زمینه افزایش فعالیت های اقتصادی در شهرهای بزرگ و کوچک و بخصوص مناطقی که از لحاظ اقلیمی شرایط مساعدی را دارند، فراهم می شود. صرفه جویی در مصرف آب و انرژی با توجه به خطر خشکسالی و کم آبی از مزیت های مهم راه اندازی کشت های گلخانه ای ست.

زود رسی در بازار سبزی و صیفی عامل مهمی در کسب درآمد است که پرورش دهنده با تجهیزات به وجود آورده قادر شد حداقل یک ماه در اکثر مناطق تولید زود رسی به وجود آورده و در پاره‌ای نواحی در هر زمان از سال که مایل باشد تولید را عرضه نماید.

کیفیت محصولات گلخانه‌ای به دلیل استفاده بذر خالص بسیار بالا بوده و در بساط فروشندگان به مثابه نگین درخشش دارد که خود به اهمیت اقتصادی این تولید کمک می‌کند.

جلوگیری از کوچ و مهاجرت کشاورزان و زارعان از منطقه و شهر یا روستای خود به شهرهای دیگر نیز از مزایای مهم توجه به سرمایه گذاری روی گلخانه ها می باشد. با پیشرفت تکنولوژی امکان استفاده از تکنیکهای جدید کشاورزی مانند کشت طبقاتی در بحث گلخانه ها، نکته بسیار مهمی تلقی می شود.

نتیجه گیری:

در این یادداشت با توجه به ظرفیت های بالقوه در راه اندازی و کشت محصولات گلخانه ای، به معرفی فرصت های ممکن در سرمایه گذاری روی کشت گلخانه ای پرداختیم. همچنین برخی از مزایای مهم این نوع از کسب و کارها را بیان کردیم. همچنین اشاره کردیم که اقبال عمومی و جذابیت در بازار بری محصولات پر بازده گلخانه ای می تواند سودآوری مناسبی در چرخه اقتصادی این نوع از سرمایه گذاری ها ایجاد نماید. علاوه بر شاخص اقلیمی، نوع گلخانه را می شود بسته به نوع کاربرد، مواد به کاررفته در سازه، طول عمر و میزان دسترسی به مواد کم هزینه و ارزان در کشور طراحی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *