تماشاپلاست تولیدکننده نایلون گلخانه ای، نایلون کشاورزی و نایلون شیرینگ محصولات →

وبلاگ و اخبار

گزارش اختصاصی از نمایشگاه اگروفود (قسمت اول)

وبلاگ و اخبار

گزارش اختصاصی از نمایشگاه اگروفود: تصویری کم رنگ از صنعت بسته بندی

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی صنایع کشاورزی و غذایی تهران (اگروفود ۲۰۱۹ ) که یکی از معتبرترین رویدادهای سالیانه صنعت غذایی و کشاورزی و البته صنایع وابسته به آن از جمله بسته بندی در منطقه است، از روز سه شنبه 28 خرداد به مدت چهار روز در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برپا بود. این نمایشگاه با حضور ۷۶۵ شرکت داخلی و ۱۶۰ شرکت خارجی از ۲۰ کشور جهان فعالیت خود را آغاز و کشورهای اسپانیا، اتریش، آلمان، ایتالیا، اسلواکی، امارات متحده عربی، اندونزی، برزیل، ترکیه، تونس، چین، دانمارک، روسیه، سوئیس، گرجستان، لهستان، مغولستان، هلند، هند و یونان در آن شرکت داشتند.

فضای اختصاص داده شده به نمایشگاه بین المللی اگروفود افزون بر ۷۰ هزار مترمربع بود.

گفت و گوی برخی از دست در کاران صنعت پلیمر در این نمایشگاه می خوانید:

قوانین دست و پاگیر داخلی را تغییر دهید شرکت شایان شیمی حدود 35 سال سابقه فعالیت دارد. ابتدا در زمینه شوینده ها و پاک کنندهای صنعتی کار خود را شروع کردیم، ولی در سالهای اخیر علاوه بر آن در حوزه چسب های صنعتی و روان کارهای صنعتی هم ورود کرده ایم و محصولاتی در این زمینه ها تولید می کنیم.

مجید حکیمی، مدیرعامل شرکت شایان شیمی، ضمن بیان مطلب بالا، تصریح کرد: در 7 حوزه صنعتی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع حمل و نقل هوایی و ریلی، صنایع غذایی، صنایع هتلی، صنایع بیمارستانی، صنایع فلزی و صنایع دامپروری فعال هستیم. عمده محصولات ما خلاصه شده در زمینه شوینده ها و پاک کننده های صنعتی و معضلاتی که صنعت در این زمینه دارد (مثل همه شرکت های تولیدی و فعال) در حال حاضر تامین مواد اولیه است. به دلیل اینکه بخشی از مواد اولیه ما وارداتی است و با چالش های متفاوتی رو به رو هستیم. بعضا تحریم، تامین ارز، مشکل انتقال ارز به خارج از کشور برای واردات کالا و اینها تاثیرات خارجی است و در برخی موارد همه چالش ها بر می گردد به قوانین دست و پا گیر داخلی خودمان از جمله گمرک که خیلی وقتها روی ترخیص کالا مشکلاتی ایجاد می کند.

وی افزود: در وزارت بازرگانی زمان زیادی طول می کشد تا مجوز ورود کالایی را بدهند و انتظار ما تولید کننده ها در چنین شرایطی حمایت بیشتر دولت است. حداقل ما که در این شرایط با این همه سختی و مشکلات سعی کردیم که نبض تولید این مملکت را اجازه ندهیم که بخوابد و در زمینه اشتغال زایی عملا هر واحد تولیدی اگرفعال باشد، اشتغال مفید ایجاد کرده، اگر قادر به تولید نباشیم دیگر نیازی به کارگر نداریم و اینها باعث می شود که اولین صدمه را مبحث اشتغال ببیند. در حالی که دولت محترم یکی از اهدافی را که تعیین کرده حداقل برای 4 ساله دوم افزایش میزان اشتغال است. ما عملا با این مشکلاتی که می بینیم توسعه کار تولید وجود ندارد، چون اینقدر در تولید مشکل داریم که نمی توانیم توسعه داشته باشیم و طبیعتا اشتغال هم توسعه پیدا نمی کند و با همان کارگرهای موجود سعی می کنیم که شرایط را پیش ببریم.

حکیمی گفت: به نظرم شرکت هایی که الان در شرایط موجود کار را ادامه می دهند به نوعی در حال جهاد هستند اما نکته بسیار مهم این است که مبحث تولید در این چند سال اخیر دو زیر ساخت می طلبد که شرکت ها داشته باشند. یا باید سرمایه های خیلی کلان داشته باشند که این نوسانات را پشت سر گذاشته و زمین نخورند یا باید در زمینه دانش فنی خیلی قوی باشند.

وی ادامه داد: تحریم ها از دیدگاه دیگر چالش نیست و فرصت محسوب می شود به دلیل اینکه وقتی کالاهای خارجی وارد نمی شوند برای تولید کننده ها فرصت خوبی است تا اول به بخشی از بازار هدفمند  دسترسی پیدا کنند و کیفیت هم نقش خودش را دارد ولی نکته مهم این است که بتوانیم مواد اولیه را تامین کنیم. یعنی زمانی تحریم برای تولید کننده داخلی یک فرصت است که امکانات تامین مواد اولیه هم فراهم باشد و دولت هر کمکی که می تواند برای تولیدکننده داخلی انجام دهد نه اینکه به لحاظ تامین مواد اولیه برویم در لیست همان تحریم شده ها و عملا در تامین مواد اولیه مشکل داشته باشیم.

حکیمی ادامه داد: ما در مجموعه شایان شیمی به واسطه بخش تحقیق و توسعه قوی که داریم و به واسطه دانش خوب و قابل قبول در خیلی از موارد اقدام به جایگزین کردن مواد اولیه کردیم.

 

منبع: ایران پلیمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *