تماشاپلاست تولیدکننده نایلون گلخانه ای، نایلون کشاورزی و نایلون شیرینگ محصولات →

وبلاگ و اخبار

گلخانه ارکیده

وبلاگ و اخبار

گل ارکیده Orchid با نام انگلیسی slipper orchid از خانواده orchidaceae که امروزه در دنیا جزء پر فروش ترین و جذابترین گیاهان به شمار می آید.

ارکیده در میان گل های زیبا، پادشاه گل ها است و مجموعه متنوعی از ویژگی های خاص را دارد. در فارسی اصیل به آن دارزی (دار= درخت +زی= زیستن) اشاره به دار چسب بودن آن، گفته می شود. این گیاه تک لپه علفی و دائمی است.

درباره گل ارکیده

ارکیده از گروه گیاهان گرمسیری است و در کشوری مانند تایلند به دلیل موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی به وفور یافت می شود، به طوری که این کشور از محل صادرات این گل، معادل 250 میلیون دلار در سال درآمد دارد.

ارکیده ها شامل چهار گونه هستند که عبارتند از ارکیده خاکی، ارکیده بالا رونده، ارکیده سنگ زی و ارکیده تغذیه کننده از مواد پوسیده.

برگ‌ های گل ارکیده همیشه بهاری و سبز است یا همانند بسیاری از گل ها، در فصول سرد سال خزان می کند برگ‌ ها کوچک یا بزرگ، محدود یا پهن آور هستند به طوری که ارتفاع بعضی از آن ‌ها به ۳ متر هم می‌رسد.

از نشانه ‌های ارکیده، بوی خوش و رنگ زیبای آن است.

گلخانه ارکیده

ارکیده در کشور ما بیشتر از طریق کشت گلخانه ای پرورش می یابد که مرکز تحقیقات گلخانه ای دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان، یکی از مراکز علمی است که به طور تخصصی درباره کشت گلخانه ای گل ارکیده به تحقیق و اجرای چندین پروژه پژوهشی پرداخته است.

محیط کاشت گلخانه ارکیده

بستر کشت گل های ارکیده متغیر است و ممکن است از نوع اپی فیت (رشد بر روی شاخه درختان) تا نوع خاکزی متفاوت باشد در خصوص کشت در گلخانه حتما باید به این نکته توجه شود که محیط کشت گیاه در گلخانه، باید مشابه محیط رشد طبیعی آنها باشد.

ارکیده های اپی فیت در محیط رشد طبیعی و بومی خود، بر روی درختان رشد می کنند، در محیط های گلخانه ای می توان اکثر این ارکیده های اپی فیت را بر روی فیبر سرخس، تراشه های سرخس درختی، سرخ دار پوست درخت نراد و حتی مواد شبیه خاکستر پرورش داد.

از طرفی دیگر ارکیده های خاکزی با توجه به اینکه در محیط های طبیعی رشد آنها، خاک های غنی شده از مواد آلی وجود دارد، در محیط های گلخانه ای نیز می توان شبیه سازی محیط بومی آنها را با تهیه هر مخلوطی از خاک کاملا زهکشی شده که حاوی ۵۰ درصد یا بیشتر از مواد آلی باشد، مهیا نمود.

فصل و زمان گلدهی ارکیده ها متفاوت است و از دی ماه شروع شده و تا چند ماه گل دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *