تماشاپلاست تولیدکننده نایلون گلخانه ای، نایلون کشاورزی و نایلون شیرینگ محصولات →

وبلاگ و اخبار

گلخانه صنعتی چیست

وبلاگ و اخبار

گلخانه صنعتی به فضایی از اسکلت و چارچوب که به وسیله پوشش شفاف پوشیده شده است گفته می‌شود، که قابلیت کنترل شرایط محیطی مناسب را برای رشد گیاهان مختلف اعم از گیاهان زینتی، صیفی‌جات، سبزیجات و … را در اقصی نقاط کره خاکی با شرایط جوی مختلف فراهم می‌کند، طوری که شما می‌توانید در تمام سال از آنها استفاده کنید و محدودیت زمانی و مکانی ندارد. در تعریف دیگری از گلخانه می‌توان گفت گلخانه عبارت است از فراهم کردم محیط برای رشد محصولات کشاورزی می‌باشد.پوشش شفاف گلخانه باعث ایجاد اثر گلخانه در محیط می‌شود.

چرایی استفاده از گلخانه صنعتی

پیشرفت تکنولوژی و فناوری طی سده‌های اخیر سبب شده تا انقلابی در حوزه فناوری و تکنولوژی به وجود بیاید. انقلاب تکنولوژی بسیار فراگیر بوده طوری که به صنعت کشاورزی نیز راه پیدا کرده است. دانشمندان کشاورزی با تلفیق علم و تکنولوژی درصدد استفاده حداکثری از منابع برای تولید محصولات کشاورزی بهتر و بیشتر هستند. یکی از این فناوری‌ها طراحی و ساخت گلخانه‌ های صنعتی است.

گلخانه یک راه حل ساده و درعین‌حال مدرن برای مبارزه با سرما و گرما برای تولید محصولات کشاورزی باکیفیت در تمام طول سال می‌باشد. امروز به دلیل شرایط جوی حاکم و همچنین تراز تجاری بالای محصولات گلخانه‌ای اغلب سرمایه‌ گذاران با ساخت گلخانه صنعتی درصدد کسب حداکثر سود از سرمایه خود در این بخش هستند سودی که در تمام فصول سال عاید آنها می‌شود. با توجه به نیاز روزافزون بازار به تولید انواع مختلف گیاهان زینتی، سبزیجات و صیفی‌جات تازه استفاده از گلخانه صنعتی به یکی از سودآورترین بخش کشاورزی تبدیل شده است.

مزایای استفاده از گلخانه صنعتی

از این نوع گلخانه می‌توان برای تولید و تکثیر انواع گیاهان، سبزیجات، صیفی‌جات، کاشت نهال و … استفاده نمود. با استفاده از گلخانه صنعتی می‌توان در تمام طول سال از صیفی‌جات و سبزیجات تر و تازه استفاده کرد.

استفاده از گلخانه صنعتی سبب می‌شود تا آب کمتری مصرف شود. در جهانی که کمبود آب به یک معضل بزرگ تبدیل شده است با استفاده از گلخانه استفاده مصرف آب را مدیریت کرد.

در کشت گلخانه‌ای محصولات کشاورزی زودتر به ثمر می‌رسند به همین دلیل شما زودتر می‌توانید از بهره اقتصادی و برگشت سرمایه خود استفاده کنید.

استفاده از گلخانه می‌تواند بهترین گزینه برای تولید میوه و سبزیجات تازه باشد.

در برابر سرما و گرما مقاوم است و از گیاهان شما در برابر سرما و گرما محافظت و نگهداری می‌کند. در برابر رطوبت و نور مستقیم خورشید مقاوم است.

برای کلیه فصول سال مناسب می‌باشد طوری که در تمام طول سال می‌توانید از آن استفاده کنید.

چگونگی احداث گلخانه صنعتی

برای احداث گلخانه یکسری شرایط لازم است فردی که قصد احداث گلخانه را دارد باید آشنایی نسبی با مقدمات کشاورزی داشته باشد یا از فردی که در این زمینه آشنایی دارد کمک بگیرد. برای احداث گلخانه قبل از هر چیز شما به یک زمین کشاورزی نیاز دارید تا بتوانید گلخانه خود را در آنجا ایجاد کنید، محل احداث گلخانه باید مسطح باشد. زمین مورد نظر باید در مکانی باشد که به راحتی بتوان به آن دسترسی پیدا کرد.

با توجه به میزان سرمایه و هزینه خود اندازه گلخانه مورد نظر خود را تعیین کنید. سپس با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و کشت محصولات مورد نظر گلخانه محصولات کشاورزی خود را ایجاد کنید. یک گلخانه خوب باید در برابر باد، سرما، بوران، برف و … مقاوم باشد و دارای استاندارهای لازم برای رشد گیاه باشد. توجه به گردش هوا در گلخانه یکی از ضروریات می‌باشد که باید به آن توجه داشت.

وجود آب کافی و مناسب از دیگر موادی است که باید بدان توجه داشت. حداقل آب مورد نیاز برای هزار متر مربع گلخانه در طول شبانه‌روز در فصل تابستان هشت تا ده مترمکعب می‌باشد. در استفاده از آب توجه داشته باشید چرا که گیاهان مختلف نسبت به املاح موجود در آب واکنش یکسانی نشان نمی‌دهند. مهمترین عامل محدودکننده مصرف آب در گلخانه میزان شوری یا EC آب می‌باشد.

تجهیزات مورد نیاز برای گلخانه صنعتی عبارت است از:

1- سیستم گرمایشی:

سیستم مرکزی: سیستم شوفاز که برای گلخانه‌های بالایی 0.4 هکتار مناسب می‌باشد. در این نوع سیستم از بخار آب داغ برای تولید گرما مورد نیاز گلخانه استفاده می‌شود.

سیستم موضعی: سیستم موضعی شامل استفاده از بخاری می‌باشد که به سه دسته تقسیم می‌شود:

بخاری های منفرد یا تراکمی

بخاری های کنوکسیونی یا همرفتی

بخاری های تابشی یا انرژی پایین

2- سیستم سرمایشی:

سیستم خنک‌کننده تابستانه: یکی از سیستم های متداول خنک‌ کننده سیستم پد و فن می‌باشد، دیگری سیستم خنک‌ کننده تبخیری یا مه پاش می‌باشد.

سیستم خنک‌کننده زمستانه: سیستم خنک‌ کننده زمستانه شامل تیوپ و پنکه است.

3- ژنراتور

4- برق و برق اضطراری

5- ترموسات

6- سیستم آبیاری تحت فشار:

ایجاد شبکه لوله‌کشی آب گرم برای گرمایش گلدان‌ ها و ریشه گیاهان مختلف، همچنین ایجاد شبکه آبیاری مجزا برای گیاهان. احداث اتاق هوشمند تغذیه گیاهان به همراه آبیاری.

7- ساخت پایه فلزی برای ساخت طبقات مختلف برای قرار دادن گلدان‌ها

انواع گلخانه بر اساس کاربرد

گلخانه آموزشی

همانطور که از نام این گلخانه بر می‌آید برای آموزش کارآموزان و دانشجویان رشته کشاورزی است تا بتوانند از نزدیک کشت، داشت و برداشت محصول را مشاهده کنند. این گلخانه تمامی استاندارهای لازم گلخانه‌های صنعتی را دارا می‌باشد و دارای تجهیزات جانبی گلخانه‌ای اعم از وسایل سرمایشی و گرمایشی، آبیاری و … می‌باشد. گلخانه آموزشی در تمام طول سال قابل استفاده است.

گلخانه تحقیقاتی

هدف از ایجاد گلخانه تحقیقاتی تحقیق و اصلاح ژنتیکی کشت، بافت، دما، نور و رطوبت برای رشد یک گیاه می‌باشد. هزینه احداث گلخانه تحقیقاتی بسیار زیاد است چرا که تمامی تجهیزات باید در راستا رشد بهتر گیاه باشد و باید در این زمینه از تمامی امکانات بالقوه و بالفعل استفاده کرد.

گلخانه تفریحی و سرگرمی

گلخانه تفریحی و سرگرمی بیشتر گلخانه‌های خانگی می‌باشند، که افراد برای تفریح و سرگرمی آن‌ها را احداث و از عواید میوه و سبزیجات تازه آن استفاده می‌کنند. این نوع گلخانه مساحت زیاد ندارد و به نسبت ساخت آن ارزان است. این نوع گلخانه را می‌توان در محیط خانه، باغ و … ایجاد نمود.

گلخانه تجاری یا صنعتی

همان طور که از نام این گلخانه بر می‌آید برای استفاده حداکثری از محصولات کشاورزی ساخته می‌شود. این گلخانه ابعاد بزرگ‌تری دارد. در این نوع گلخانه می‌توان گیاهان مختلفی را پرورش دارد. تمامی تجهیزات گلخانه بر روی این مدل نصب و اجرا می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *