تماشاپلاست تولیدکننده نایلون گلخانه ای، نایلون کشاورزی و نایلون شیرینگ محصولات →

وبلاگ و اخبار

گلخانه هیدروپونیک

وبلاگ و اخبار

در این مقاله در مورد طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک و آموزش صفر تا صد آن و قدم به قدم برای راه اندازی آن می پردازیم پس تا انتهای این مقاله با همراه باشید تا به تمامی ابهاماتتان پایان دهیم.

گلخانه هیدروپونیک چیست؟

امروزه کارآفرینان متعددی بران شده اند تا به وسیله ساختن گلخانه هیدروپونیک بتوانند از کمترین واحد سطح و در عین حال استفاده بیشتر از واحد سطح بتوانند درآمد زایی بالایی داشته باشند، پس از آنجایی که کشور ما با محدودیت های آب و خاک و اقلیم های متفاوت وجود دارد و نمی توان در جنوب محصولات شمال کشور و در شمال کشور محصولات سود ده جنوب را کشت نمود، همچنین در فصل هایی از سال نمی شود تولید خود را در محیط هایی باز انجام دهیم، پس تنها راه برای کشت گلخانه، هیدروپونیک می باشد.

چرا از روش گلخانه هیدروپونیک استفاده می شود؟

به دلیل وجود مشکلاتی چون بافت سنگین خاک و بیماری هایی که در گلخانه های خاکی رخ می دهد، محققان در سال ۱۹۲۹ به دست آوردی رسیده اند تا به وسیله آن بتوانند سیستم غذا کشت را جایگذین سیستم های خاکی کنند و امروزه شاهد رشد عظیم این روش شده ایم که خوشبختانه در کشور ما روندی رو به رشد را طی می کند.

نیروی کار ماهر چه اهمیتی دارد؟

کارگر ها همیشه در گلخانه حظور دارند پس باید آنها را توسط کتابهای آموزشی و نشان دادن عکس ها و فیلم های آموزشی جهت یادگیری آنها بکار برد زیرا با آموزش دادن نیروی کار و تبدیل آنها به افرادی ماهر می توان در فضایی کم ۴ تا ۱۰ برابر بیشتر به نسبت کشت خاکی تولید را افزایش داد و این امر تنها با تجربه امکان پذیر است زیرا هرچه تجربه بالاتر رود سطح زیر کشت و راندمان کارتان افزایش می یابد.

سعی کنید از کارگرانی استفاده کنید که فصلی نباشند و بصورت مداوم برای شما کار کنند زیرا هرچه تجربه آنها افزایش یابد سود دهی شما نیز بیشتر می شود.

لوازم مورد نیاز در گلخانه ها:

اسکلت سازه با فیلم نایلون گلخانه ای.

سیستم سرمایش.

سیستم گرمایش.

سیستم سایه انداز.

سیستم کنترل هوشمند گلخانه (نام دستگاه و گزارش گیر).

رطوبت ساز.

بستر کاشت.

فن سیر کولاسیون هوا.

دماسنج بستر دستی.

نور سنج دستی.

ترازوی دقیق و معمولی.

PH  متر دستی.

EH متر دستی.

قیچی و چاقو.

کود، سم.

انواع سیستم گرمایشی

اصولا برای گرم کردن گلخانه از دو روش به منظور گرم کردن هوای داخلی و جلوگیری از اطلاف انرژی استفاده می شود.

۱- شوفاژ و لوله های آب گرم: در این روش می توان با استفاده از یک سیستم حرارت مرکزی برای گرم کردن گلخانه استفاده نمود که از این روش برای گرم کردن گلخانه هایی استفاده می شود که بصورت زنجیره ای و بزرگ ساخته می شوند، یکی از مزایای مهم این روش جلوگیری از ورود گازهای سمی است اما به دلیل هزینه های زیاد جهت ساخت چنین طرحی برای ایجاد گرما، پیشنهاد نمی شود.

۲- دیگ های دو جداره: در این روش هوا در دیگ دو جداره گرم می شود و سپس به وسیله فن هوای گرم وارد گلخانه می شود، یکی از مزایای این روش ارزان و به صرفه بودن آن است به همین دلیل اکثرا از این روش برای گرم کردن هوا استفاده می کنند اما لازم به ذکر است که این روش معایبی دارد که در صورت کنترل نکردن آن ممکن است خطرات جبران ناپذیری را به بار آورد.

استفاده از این روش به دلیل کمبود اکسیژن در فضا باعث می شود محصولات کشت شده نابود شوند پس باید در انتهای هر گلخانه یک دریچه قرار دهیم تا گرمای بیش از حد خارج شده و فنی قرار دهیم تا هوای تازه وارد گلخانه شود.

مهم: حتما دیگ را خارج از فضای گلخانه قرار دهید.

سیستم خنک کننده در گلخانه

در فصل بهار و تابستان که هوا رو به گرمی می رود و این امر باعث می شود تا محصولات تولیدی ضعیف شوند زیرا اگر دمای هوا از مقدار متعادل بالاتر رود باعث ضعیف شدن و رشد نکردن محصولاتمان می شود، از اینرو بایستی اقداماتی جهت ایجاد هوای مناسب صورت گیرد.

۱- کولر: از این روش برای گلخانهای کوچک استفاده می شود و برای گلخانهای بزرگ توصیه نمیشود، و برای شما کشور نیز لازم نیست از کولر استفاده شود زیرا هوا متعادل است.

۲- پنکه و تشک: این روش نیز همانند کولر است اما کمی متفاوت، هوا از پوشال های چند سانتی متری عبور می کند و وارد سالن می شود.

در این باره باید تشک و پنکه رو به روی هم قرار داده شوند یعنی تشک بر روی دیوای که باد به آن می وزد قرار گیرد و پنکه نیز دقیقا در روبه روی آن نصب شود، پنکه های باید طوری نصب شوند که هوای داخلی را به بیرون انتقال دهند.

۳- خنک کننده تبخیری: این روش همانند ”مه پاش” عمل می کند با این تفاوت که قطره هایی که ”میست“ تولید می کند آنقدر ریز هستند که هیچگونه زیانی برای کاشت محصولات ندارد زیرا پس از افتادن به کف سالن، سریعا تبخیر می شوند.

خنک کننده تبخیری یکی از ارزان ترین، پر سرعت ترین و به صرفه ترین سیستم های خنک کننده می باشد که اکثرا از آن جهت خنک کردن هوا استفاده می کنند.

ریشه کن کردن علف های هرز

باید تمام علف های هرز در گلخانه از بین برده شوند، زیرا علف های هرز بستر مناسبی ایجاد می کنند تا عوامل بیماری زا و قارچها به راحتی رشد کنند، برای جلوگیری از خطرات ناشی از رشد باکتری ها و قارچها باید از مالچ پلاستیکی، مالچ کاه و کلش، و علف کش های موجود در سم فروشی ها جهت جلوگیری از رشد آنها استفاده کرد.

بهترین بازارهای کار جهت استفاده از گلخانه هیدروپونیک

استان تهران.

استان اصفهان.

استان خراسان رضوی به دلیل زائرین بی شمار.

استان مرکزی به دلیل مجاورت با اصفهان، تهران و موقعیت مناسب.

استان قزوین.

استان قم.

استان سمنان.

جمع بندی و نتیجه گیری

از آنجایی که ایجاد یک گلخانه هیدروپونیک می تواند سود دهی فراوانی را به همراه داشته باشد لازم است تا از طرح توجیهی استفاده شود تا بتوان هزینه های مربوط به ساخت و ساز و تمامی هزینه های ابتدای کار تا انتهای هر پروسه از شروع تا انتهای این کسب و کار را مورد بررسی و هزینه های مربوط به هر بخش را محاسبه کرد تا بتوان از هزینه هایی که باید در طول کار انجام شود اطلاع داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *