تماشاپلاست تولیدکننده نایلون گلخانه ای، نایلون کشاورزی و نایلون شیرینگ محصولات →

وبلاگ و اخبار

گلخانه کاکتوس چگونه است

وبلاگ و اخبار

گیاه کاکتوس Cactus با نام علمی Cactus sp از خانواده Cactaceae بوده و خواستگاه اصلی آن آمریکای شمالی و جنوبی (آمازون و صحرای آتاکاما) و بخشی از آفریقا است. کاکتوس به دلیل ویژگی ‌هایی که در زمینه نگهداری و مقاومت بالا در برابر کم ‌آبی و مراقبت دارد، امروزه طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است.

گلخانه کاکتوس

برای سرمایه‌گذاری و راه اندازی یک گلخانه کوچک جهت کشت و نگهداری از کاکتوس، نیاز به سرمایه ای در حدود 3 میلیون تومان است. در این گلخانه کوچک با قفسه ‌بندی، می ‌توانید فضای مورد نیاز برای تولید این گیاه را پنج تا شش برابر افزایش دهید و از ارتفاع محل مورد نظر نیز به ‌خوبی استفاده کنید.

انواع گونه ‌های کاکتوس از طریق روش قلمه ‌زنی و پیوند قابل تکثیر هستند. تکثیر این گیاه از طریق بذر، به دلیل زمان بر بودن و نیاز به داشتن دانش تخصصی، پیشنهاد نمی شود.

خواب زمستانی و دوره استراحت گیاه، یکی از نیاز های اصلی پرورش گیاهان است. کاکتوس‌ هایی که دوره خواب زمستانی را گذرانده باشند با شروع فصل گرما رشد بسیار بهتری خواهند داشت و اگر به سن گلدهی رسیده باشند شروع به گلدهی خواهند کرد.

خصوصیات گلخانه مخصوص کشت کاکتوس‌

دما

کاکتوس‌ ها گیاهان مقاومی در خصوص دما هستند. دمای ایده آل در فصل خواب این گیاه نباید کمتر از ۵ الی ۱۰ درجه باشد و در تابستان نیز در حدود ۳۰ تا ۴۰ درجه نگهداری شود هوای سرد در فصل استراحت، می تواند به گلدهی گیاه در فصل رشد منجر شود.

نور

کاکتوس‌ها به نور فراوانی برای رشد احتیاج دارند. نور بسیار شدید باعث سوختگی گیاه می‌شود.

آبیاری

کاکتوس‌ها در محل طبیعی، با شرایط بسیار خشک سازگار شده‌اند. در طی فصل رشد کاکتوس، باید بیش از دوران استراحت آبیاری شود. آب مصرفی گلخانه کاکتوس، از نظر pH باید خنثی یا نزدیک به آن باشد.

هنگام آبیاری سعی کنید تمام سطح خاک خیس نشود و مراقب خروج آب نیز باشید. دور بعدی آبیاری باید در زمانی باشد که خاک کاکتوس کاملا خشک شده باشد.

دور آبیاری و مقدار آب مورد نیاز کاکتوس در گلخانه، به زمان سال، نوع ترکیب خاک، محل کاشت (زمین یا گلدان) و سرانجام نوع کاکتوس بستگی دارد. گیاه در فصل استراحت خود تنها چند هفته یکبار به آبیاری نیاز دارد. آبیاری زیاد، خطرناک‌تر از آبیاری کم است. چون آبیاری زیاد، ممکن است باعث مرگ گیاه شود. در حالی که کم‌آبی، فقط مانع رشد مطلوب می‌شود.

جنس گلخانه

گلخانه را باید از فلزات ضد زنگ مانند لوله ‌های گالوانیزه درست کنید.

برای پوشش گلخانه بسته به شدت نور و شرایط منطقه خود از پلاستیک‌ های مخصوص یا صفحات پلی کربنات استفاده کنید، صفحات پلی کربنات دارای عمر بیشتری هستند و نور را به خوبی فیلتر می‌کنند.

کود

کاکتوس در فصول پاییز و زمستان، هر دو تا سه ماه یک مرتبه به یک کود کم ازت احتیاج دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *