تماشاپلاست تولیدکننده نایلون گلخانه ای، نایلون کشاورزی و نایلون شیرینگ محصولات →

وبلاگ و اخبار

گیلاس گلخانه ای

وبلاگ و اخبار

گیلاس گلخانه ای و ویژگی آن

آیا می توان میوه گیلاس را به صورت گلخانه ای پرورش داد؟ ویژگی گیلاس پرورش یافته در گلخانه چیست؟ انواع گیلاس گلخانه ای به چه شکل قابل تهیه است؟

در میان میوه های مختلف می توان انواع میوه های گلخانه ای را نیز یافت که دارای همان ویژگی های میوه های درختی و باغی هستند و تنها تفاوت آنها شیوه پرورش به صورت گلخانه ای می باشد. کشت گلخانه ای برای میوه های مختلف از زمانی به وجود آمد که تقاضا برای برخی از میوه ها و سبزیجات در فصلی غیر از فصل رویش اصلی این محصولات مورد نظر بود و از آنجا که شرایط آب و هوایی برای همه گیاهان در همه فصل ها مناسب نبود پس گلخانه و پرورش گلخانه ای روشی مناسب برای رفع این نیاز و کشت میوه های باکیفیت و مرغوب شد که در نتیجه می توان بسیاری از میوه ها را در فصل های مختلف تهیه کرد که ممکن است قیمت آن کمی بالاتر باشد که به دلیل کمبود این میوه ها توجیه پذیر است.

همه میوه ها را نمی توان به شکل گلخانه ای پرورش داد چون دارای خصوصیاتی ممکن است باشند که با شرایط گلخانه و کشت به این روش اقتصادی نباشد. اما درخت گیلاس چون معمولا کوتاه است و ضعیف می باشد که البته منظور میزان رشد ضعیف آن است و همین طور خیلی هم دیر رشد می کند پس می تواند برای کاشت در گلخانه مناسب باشد. این میوه با طعمی خوب چه در نوع گلخانه ای و یا باغی می تواند برای همه افراد فوایدی داشته باشد و نباید از خواص خوب آن غفلت کرد.

روش کاشت گیلاس

درخت گیلاس خود را در مکانی بکارید که از نور کافی و خاک با زهکشی مناسب و جریان هوای کافی برخوردار باشد.

اگر درخت گیلاس را در فصل پاییز بکارید، سیستم ریشه آن زمان کافی برای توسعه را خواهد داشت و در ماه های سرد، قوی تر خواهد شد. درجه حرارت بالا و نور مستقیم خورشید می تواند به درختان گیلاس شما صدمه بزند و رشد ریشه در خاک را دشوار کند.

درخت گیلاس خود را در مکانی که قبلا در آن گیاهانی از قبیل گوجه و خربزه و توت فرنگی و هلو کاشته می شده است، نکارید. گیلاس به بیماری هایی از قبیل پژمردگی از طریق قارچ ورتیسیلیوم (Verticillium) بسیار حساس است.

جهت کاشت درخت گیلاس، برای آن فضای کافی اختصاص دهید. تقریبا به اندازه ی ۴ متر فضا، بین درختان کوچک گیلاس فاصله قرار دهید. اگر درخت گیلاس شما دارای سایز استاندارد است، باید بین گیاهان دو برابر فاصله دهید.

وقتی که می خواهید درختان گیلاس را در زمین بکارید و ریشه های آنها را با خاک بپوشانید، از خاک با کیفیت و سرشار از مواد مغذی استفاده کنید. عمق گودال نباید خیلی بیشتر از توده ی ریشه ی گیاه باشد.

هر سال در فصل بهار، به درخت گیلاس خود کود بدهید.

وقتی که درخت گیلاس شما شروع به تولید میوه کرد، تا زمان برداشت میوه ها صبر کنید و سپس به درخت خود کود بدهید.

پرندگان درخت گیلاس را دوست دارند، بنابراین شما باید درخت خود را از آسیب آنها در امان نگه دارید. زیرا آنها گیلاس ها را خورده و به آنها آسیب وارد می کنند.

برای محافظت از درخت گیلاس در برابر آسیب پرندگان گیلاس را در گلخانه پرورش دهید به دو دلیل:

  1. جلوگیری از آسیب زدن پرندگان به درخت و میوه هایش
  2. در تمامی فصل ها گیلاس را در بازار عرضه میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *